Життя Василя Симоненко by Diana - Ourboox.com
This free e-book was created with
Ourboox.com

Create your own amazing e-book!
It's simple and free.

Start now

Життя Василя Симоненко

by

  • Joined Jan 2020
  • Published Books 1
Васи́ль Андрі́йович Симоне́нко (8 січня 1935, с. Біївці, Лубенський район, Полтавська область — 13 грудня 1963, Черкаси) — український поет і журналіст, шістдесятник.

 

Псевдо В. Щербань, В. Миколайчук
Народився 8 січня 1935 р
. С. Біївці, Лубенський район, Полтавська область, Українська СРР, СРСР
Помер 13 грудня 1963  (28 років)
Черкаси Українська РСР СРСР
· ниркова недостатність
Громадянство
(підданство)
Прапор Радянського Союзу (темна версія) .svg СРСР
Діяльність поет, журналіст
альма-матер Інститут журналістики КНУ імені Тараса Шевченка
Мова творів російська  і  українська
Рокійна активність з 1952р
Жанр вірш  і оповіщення
3

Василь Андрійович Симоненко (8 січня 1935, с Біївці, Лубенський район, Полтавська область -. 13 грудня 1963 Черкаси)український поет і журналіст, шістдесятник.

 

Народився Василь Андрійович Симоненко 8 січня 1935 року вселі Біївці на Лубенщині Полтавської області . Над річкою  Удай  стоїть старенька селянська хата, де поет відкривається на світ. У нікому знаємося сільський музей Симоненка .

 

Батька у Василька не була. Буд чудовий дід, була мама, яка ніколи не сварилася за книжки, що їх хлопець читає зранку до вечора – при сонці, коли підпали ганяв череду, і при каганці, коли вечорами гризують гранітні науки, вибирають золоту шкірну медаль. До мами забезпечили свататися. Та вона боялася вітчими для сина, боялася, що чужий прихід і зламає затишок свого дитинства.

4
Життя Василя Симоненко by Diana - Ourboox.com

От і не пішла ніколи для кого, тим більше, що жив був той, з ким відрізаний по закону, шукав чекала з випадком, з ким пригадувала до смерті діліти і радість, і дуже. Якщо ви не ділилися, ви все вживаєте на своїх плечі – сильній, чоловічої сили.

 

Спочатку навчався у біївській початковій школі. З’явившись класів, які закінчилися в Білорусі, а решту – у сусідніх селах Європейці і Тарандинці, поки що доводиться до 9 км у один бік. Після закінчення середньої школи в Тарандинському районі із золотою медаллю в 1952 році вступив на факультет журналістики Київського університету. Водночас із Симоненком навчається Юрій Мушкетик, Микола Сом, Валерій Шевчук, Борис Олійник. Тут він багато пише віршів, які належать до літературної студії.

 

 

6

Більш докладно про вживання та юність ви можете переглянути:

 

https://www.youtube.com/watch?v=dH4RHGcI9fM

 

Також про його активність у русі “шістдесятники”:

 

https://www.youtube.com/watch?v=7GMS2GejAZE

 

7

1962 р. З-за Алгороду Горьким та Лесем Танюком виявив місце поховання розстріляних органів НКВС на Лук’янівському та Васильківському цвінтарях, а також у Бікіні (про останнє було оголошено до міського ради).

 

Влітку 1962 р. Поета жорстоко поблажила міліціонерам залізничних станцій ім. Шевченка (Сміла). Що стосується друзів поети, це побіття було не неспокоєм. Відвідав і почав погіршити приєднання до здоров’я поетів.

 

З весни 1963 р. Хвороба Василя Симоненка вимагає загостритися. Нестерпно боліли поперек, нирки. На початку вересня він лежить у лікарні – похмурій ліксанупр (мав такий право як журналіст). Невдовжені користувачі встигали родичів наглядового діагнозу – рак нірок. Зробили операцію, але безрезультатно.

 

 

Помер у ніч проти 14 грудня.

8

Творчість поета

Писальні вірші почали працювати в студентських роках, але вони виявилися прискіпливими до радянської цензури, друкували неохоче: за своє життя ви отримали збірник поезії «Тиша і грім» (1962) і казка «Цар Плаксій і Лоскотон» (1963). Василь Симоненко прожив незрозумілі 29 літ, із ними на літературну творчість припадає 10. За життя поета вийшло друге одне збірне – «Тиша і грім», інше побачило світ за останнім часом.

 

Олесь Гончар назвав Симоненку «витязь молодої української поезії», Василь Захарченко – «поетом з гірських Шевченкових долин». Стус говорив так: «… На голову Симоненка, якась шістдесятика із шістдесятників, поспішала молодь. Час поспішав так само ».

 

Один з найвідоміших віршів В. Симоненка «Лебеді матерінства» автор присвятив свою сину Лесеві. За формою, що є власницею колінної пісні. Але, не зважаючи на назву, це пісня люблячого батька. За зміною, духовним наповненням це заповідає поета усьому людському народові: «завжди все на світі вибираємо, сину. Вибрати не можна лише Батьківщину ». Самі ці знамениті слова знайшли пам’ять В. Симоненку в Черкасах. Друга частина цієї поезії, покладена на музику А. Пашкевича, стала відомою піснею, і лунає як гімн синівської любові до рідкої землі.

 

Напружена 1960 рік у Києві була створена Клубом творчої молоді. Так відкрилася ініціативна група, яка ставила свою послугу духовними та фізичними зусиллями молодого покоління для розбудови оновленої України.

 

Хоча на той час Симоненко жив і працював у Черкасах, протестував із Ліною Костенко, Аллах Горьким, Іваном Драчем, Іваном Світліціантом, Міколою Вінграновським, Василем Стусом, Євгеном Сверстюком, і доводиться душею цього Клубу.

9

Уже в три роки набули великої популярності самвідавні поезії Симоненка , що почали початок українського рухового опору 1960-70-х pp. Тематично розташовані сатири на радянському ладі («Некролог кукурудзяного качанові», «Злодій», «Суд», «Балада про заступництво» чоловіка »), зображення важкого життя радянських людей, відкритого селянства (« Дума про щастя »,« Одінока матір »), викриття жорстокої ради радянської деспотії (« Брама »,« Гранітні обереги, як медузи … »), таврійського міського великодержавного шовінізму (« Курдського братові [недоступні посилання з вересня 2019] »). Окремий дійсний цикл залишає твори, в якому поет висловлює любов до життя Батьківщини («Затримуєшся у твоїх зірочках», «Єврейський доріг», «Український лев», «Лебеді матері», «Україна» та ін.).

 

Саміда реальної творчості Симоненко , за уявлення сучасних критиків, поставлена ​​на шляху, вказаний Т. Шевченком, і згадав про цю історію української літератури, як досягнуту боротьбу за державний і культурний суверенітет України 2-ї половини XX ст.

 

Доля літературної спадщини Симоненка невідома. Виявив самвидавну поезію, в сучасній Україні він опинився в незнайомій частині публікації у сфальшованому пошуку, поширився за кордон і був опублікований (з фрагментами поетового щоденника «Окрайці думка») в журналі «Сучасність» (ч. 1, 1965 р.) І в інших регіонах вищого рівня Симоненка «Берег чекань» (1965 – 1973).

 

В УРСР по смерті Симоненка видано з його спадщини казку «Подорож у країну Навпаки» (1964), збірку поезій «Земне тяжіння» (1964), вибір із творчості «Поезії» (1966) та збірку новел «Вино з троянд» (1965; ці новели також увійшли у друге видання збірки «Берег чекань» за кордоном).

 

Радянська критика вперше десятиліття за смертю Симоненка намагалася паралельно використовувати власне самовілля, яке використовувало цілковитим замовчуванням її, водночас канонізуючи підцензур постулого померлого поета як бездоганне «партійне». Після 1972 року, за виразною тенденцією до досягнення творчості Симоненка загала, використовуючи ревізію її як ніколи з «партійних людей» у літературі (М.Шамота). Зрозумівши високу оцінку, з особливим підкресленням громадської чоловічої поезії, дістала поезію Симоненка у самвидавній критиці (Іван Дзюба, Іван Світлічний, Євген Сверстюк).

10
Життя Василя Симоненко by Diana - Ourboox.com
Життя Василя Симоненко by Diana - Ourboox.com

Декілька віршів із творчості Симоненко

 

Ти знаєш, що ти — людина

 

Ти знаєш, що ти — людина.
Ти знаєш про це чи ні?
Усмішка твоя — єдина,
Мука твоя — єдина,
Очі твої — одні.

 

Більше тебе не буде.
Завтра на цій землі
Інші ходитимуть люди,
Інші кохатимуть люди —
Добрі, ласкаві й злі.

 

Сьогодні усе для тебе —
Озера, гаї, степи.
І жити спішити треба,
Кохати спішити треба —
Гляди ж не проспи!

 

Бо ти на землі — людина,
І хочеш того чи ні —
Усмішка твоя — єдина,
Мука твоя — єдина,
Очі твої — одні.

 

Переглянути вірш у відеоформаті: https://www.youtube.com/watch?v=1o-yj4oRpVc

14

ЛЕБЕДІ МАТЕРИНСТВА

 

Мріють крилами з туману
лебеді рожеві,
Сиплють ночі у лимани зорі сургучеві.

Заглядає в шибу казка сивими очима,
Материнська добра ласка
в неї за плечима.

Ой біжи, біжи, досадо,
не вертай до хати,
Не пущу тебе колиску синову гойдати.

Припливайте до колиски, лебеді, як мрії,
Опустіться, тихі зорі, синові під вії.

Темряву тривожили криками півні,
Танцювали лебеді в хаті на стіні.

Лопотіли крилами і рожевим пір’ям,
Лоскотали марево золотим сузір’ям.

Виростеш ти, сину, вирушиш в дорогу,
Виростуть з тобою приспані тривоги.

У хмільні смеркання мавки чорноброві
Ждатимуть твоєї ніжності й любові.

Будуть тебе кликать у сади зелені
Хлопців чорночубих диво-наречені.

Можеш вибирати друзів і дружину,
Вибрати не можна тільки Батьківщину.

Можна вибрать друга і по духу брата,
Та не можна рідну матір вибирати.

За тобою завмерли мандрувати
Очі матерінські та біля хати.

Я маю на увазі своїх людей,
Приймати з України вербі та тополі,

Станьте над тобою, кажучи затріпочуйте,
Туди простягайте душу пласкочуть.

Завжди все на світі вибирайте, синуйте, вибирайте не можливо
Батьківщину.

 

Переглянути вірші у відеоформаті:  https://www.youtube.com/watch?v=KUz3iPNttmY

 

15
This free e-book was created with
Ourboox.com

Create your own amazing e-book!
It's simple and free.

Start now

Ad Remove Ads [X]
Skip to content