одата ”Левски” Иван Вазов by Anita Chobanova - Ourboox.com
This free e-book was created with
Ourboox.com

Create your own amazing e-book!
It's simple and free.

Start now

одата ”Левски” Иван Вазов

  • Joined Mar 2020
  • Published Books 7
одата ”Левски” Иван Вазов by Anita Chobanova - Ourboox.com
одата ”Левски” Иван Вазов by Anita Chobanova - Ourboox.com

Иван Вазов – кратка биография и творчество

Цитат от Иван Вазов, който е актуален и до днес!  - E-Novini.bg

https://youtu.be/ieNxG2qGLmo

https://youtu.be/nw1jvs9vBls

4

Достоен, недостижим, велик. Силен, ярък и непрекъснат, Иван Вазов безспорно  е истински гений на българската литература , колоса, символизиращ родното, олицетвореното цяло величие на България. Заслушайте с голямо количество труд провирване Патриарх на българската литература, Вазов се превръща в духовна баща на нацията, във вода на всички българи.

Силна личност, която затваря върху поколенията мащабно по обем творчество, уверете се тъкани и радостите на нашата страна, събирайте жертви на българските герои и мъжете на българските майки. С всепризнаване на си талант на поет и увлекателен разказване, Иван Вазов е заслужил застава начело на всички плеяда забележителни българи, допринесли за утвърждаване, съхранение и добавяне на нивото на нивото.

5

Иван Вазов биография :

Роден през 1850 г. в китното задбалканско градче Сопот,  среден среден живот на природата, Иван Минчов Вазов още от дете се възхищава от неповторими гледки, използва се с благоприятно пред великолепие на Стара планина и истински обичайно българско население. Строгата патриархална атмосфера, която цари в дома му, изгражда неговия характер. Баща му е забранен търговец, използвайки от сина си да се използва семейна традиция. Но плановете на младия Иван са доста по-различни.
Още от дете се увлича от писането, от родната реч, покажете,  изпратете и поговорете и проявете жив интерес към литературните занимания. Срещна съпротивата на баща си, той открива съмишленик в лицето на вашата майка – Съба, която плътно е останала до началото на сина си, като се опитва да отиде в своя му поетичен опис. Майката на Вазов изиграва особено важна роля за формиране на своята силна личност. В знак за признания, поетът е прекланя пред своя майка, изпращайки й наситено с много емоции стихотворение „Майка ми“:
“Ти ме роди, но ти ми остава
и светло, което в теб блещеше,
ти и човека в мен създаде –
ти два пъти ми майка беше! “
6

Иван Вазоввлияние върху училището :

Особено влияние за изграждането на Иван Вазов като човек и творец има училище.  Завършва взаимното училище в Сопот и проявява жив интерес към рускозическата литература, насърчава се от учителя си Партений Белчев. От 1865 г. Патриархът на българската литература развива образованието си в Калофер, обучаван от баща на Христо Ботев-даскал Ботьо Петков. Завършил и пловдивската гимназия, творецът усвоява гръцки, френски и турски език, който се отваря в чуждата литература, която челно чете.
По настоящето на своята баща през 1870 година Вазов е предложен за замине за Румъния  при чичо си, за да овладее търговски занаят. Далеч от собствения си дом, младият Вазов остава верен на литература, посвещаващ току си на четене и изучаване на румънски език. Успява да избяга в Браила, която прекарва известно време сред българските хъшове. Престойте му сред тези родолюбци, принудени да живеете от други ни, забележително създаване на значима повест „Немили-недраги“.
7

Иван Вазов творчество :

През 1871 г. се връща в България и се отдава на образованието си работа  – учител е в Свиленград, за кратко работи и като преводач. През 1876 г. Вазов се установява в Румъния като секретар на Българското централно благоприятно общество в Букурещ. Там препоръчайте си стихосбирки – „Пряпорец и гусла“ и „Тъгите на България“. Следват още значими творби, уверени в стихосбирките „Избавление“ (1878), „Гусла“ (1881), „Италия“ (1884), „Поля и гори“ (1884), „Сливница“ (1885).
За кратко (от 7 март 1879 г. до септември 1880 г.) е посочен за председател на Окръжния съд в Берковица.  От октомври 1880 година Вазов живее в столицата на Източна Румелия – град Пловдив, който развива широка обществена дейност, проявява се като радетел за подобно положение на българите в Османската империя, активно използваща силна гражданска позиция. В Пловдив става главен редактор на изданието „Наука“, а едновременно с Константин Величков основава с описание „Зора“.
8

Иван Вазовживот в Одеса :

Периодът от 1886 до 1889 година Вазов е заточен в Одеса, Русия, създал шедьовъра на българската класика – „Под игото“.  През 1889 г. се завърши в родината, Патриархът се установява в София, който остава до края на дните си през 1921 година. Там разгледайте активната творческа дейност, основата на изданието „Денница“, разработва да пише и създава сборник с разкази „Драски и шарки“ и романа „Нова земя“. Вдъхновен от силата на българския дух по време на балканските войни, той посвещава три стихосбирки на тези драматични за българската история събития.
През 1920 г. Иван Вазов тържествено чества своя юбилей,  получи признание на българския народ, откри в негово лице духовен водач. Патриархът умира през 1921 година, запазва на нациата ни безценни си творби, които и днес не изпълняват с гордост.
9

Одата „ Ле вс ки

     Одата „Левски“ е поместена в цикъла „Епопея на забранените“. На нея е отчетено предварително средно дванадесетте поеми, написани от Вазов през периода 1881-1884 година. Още заглавие върху произведеното ни въвеждане в смисъла на тези оди. Това е повествование за най-добрите, най-добрите, създателите на идеята, на височината в обществената система на обществото, които за съжаление са забранени, които имат паметта е изпратена, но е невероятно на всеки човек по въпроса. Броят на творчеството в цикъла не е случайно. Числото 12 поражда аналогия с 12-те ученици на Исус Христос. Тяхната подредба също е предмерена. Започва се с „Левски“ – себеотрицание, подвига на личността и се стига до последното творчество – „Избрани на Шипка“ – колективно дело, масовост и разпространение на общ идеал за свобода.
10

Одата „Левски“ разказва за живота на Апостола, който събира в себе си силата на слота и върху делата, преглед на редакцията и мисленето на българите, като се вижда правилния път. Идеологията на Левски е представена като част от работата си, която се появява съвместно с историята, необходима от меката за родолюбие, чест и достойнство. Неслучайно Дякона по-нататък привлича, а и до ден днешен, се превръща в архетип, олицетворява геройството и всеотдайността да освободи работата.

Поднасяне на венци и цветна пред паметника на Васил Левски в ...

11
одата ”Левски” Иван Вазов by Anita Chobanova - Ourboox.com
одата ”Левски” Иван Вазов by Anita Chobanova - Ourboox.com
одата ”Левски” Иван Вазов by Anita Chobanova - Ourboox.com

САМОТО ПРОИЗВЕДЕНИЕ

одата “Левски”

https://www.vbox7.com/play:c33373caca

https://youtu.be/snKhVFwxZCU

 

Иван Вазов – отражение на Възраждането – 53 miles away

15
This free e-book was created with
Ourboox.com

Create your own amazing e-book!
It's simple and free.

Start now

Ad Remove Ads [X]
Skip to content