Рекомендації для батьків першачків by Bostan Dasha - Ourboox.com
This free e-book was created with
Ourboox.com

Create your own amazing e-book!
It's simple and free.

Start now

Рекомендації для батьків першачків

Привіт, я Даша! Студентка другого курсу університету імені Бориса Грінченка за спеціальністю дошкільна освіта.
  • Joined Oct 2017
  • Published Books 4

Зміст

1. Вступ

2. Діагностика

3. Як батькам підготувати дитину до школи?

4. Домашні заняття

5. Поради

6. Що не робити

7. Що робити

2

Одне з першочергових завдань сім’ї – забезпечити загальну підготовленість дитини до школи. Вона полягає в тому, щоб сприяти її нормальному фізичному розвитку, виробленню санітарно-гігієнічних навичок, умінь самообслуговування і побутової праці.

Значне місце у родинному вихованні має зайняти процес налаштування дитини на школу, на серйозну навчальну працю, тобто формування її психологічної підготовленості до навчання. Батькам треба пам’ятати, що головним у цій роботі мають стати найрізноманітніші засоби заохочення, а не примусу. Виховну роботу слід будувати на перспективі радісного очікування дня, коли малюк стане школярем; переконувати, що навчання в школі – це серйозна праця, в результаті якої дитина пізнає багато нового.

Важливим завданням у період підготовки дитини до школи має стати виховання у майбутніх школярів почуття відповідальності, самостійності, організованості, готовності трудитися (безперечно, з урахуванням вікових особливостей дитини); формування правильних моральних засад, що передбачає виховання товариськості, готовність поділитися, поступитися, прийти на допомогу іншим.

3

Методика діагностики психосоціальної зрілості поведінки дитини

(за Таран О.П.)

Мета: визначити рівень психосоціальної зрілості поведінки дитини дошкільного віку.

Зміст методики. Методика виступає експертною оцінкою дитини вихователями та батьками. Вона являє собою перелік з 11 характеристик та містить чотири варіанти відповіді, які вказують на міру прояву певної поведінкової характеристики у дитини.

Хід проведення. Експерту пропонується бланк з характеристиками та варіантами особливостей їх прояву. Далі, пропонується уважно прочитати запропоновані характеристики та оцінити їх міру прояву у конкретної дитини, поставити галочку навпроти обраної особливості прояву. В якості експерта можуть виступати вихователі, батьки.

Інструкція для експерта. Прочитайте уважно запропоновані характеристики та оцініть особливості їх прояву у дитини (практично завжди,часто, рідко, практично ніколи), поставте галочку навпроти обраної вами міри прояву характеристики.

Оцінювання результатів

  1. За кожну міру прояву характеристики нараховується відповідна кількість балів:
Міра прояву характеристики Кількість балів
Практично завжди 3
Часто 2
Рідко 1
Практично ніколи 0

 

  1. Далі отримані бали складаються, визначається рівень психосоціальної зрілості поведінки дитини та рівень готовності до шкільного навчання:
Бали Рівень сформованості психосоціальної

зрілості поведінки дитини

Рівень готовності до школи
28-30 Рівень сформованості Готовність до школи
17-27 Рівень недостатньої сформованості Недостатня готовність до школи
7-16 Рівень низької спрямованості Не готовність до школи

 

Характеристика Практично завжди Часто Рідко Ніколи
1 Дитина має пізнавальний інтерес, володіє початковими формами дослідництва, формулює запитальні речення, робить спроби самостійно знайти відповідь.
2 Адекватно реагує на різні життєві ситуації, стримує негативні емоції, співвідносить характер емоційної поведінки з її наслідками для тих, хто поряд.
3 Виявляє цілеспрямованість та самостійність, здатна до елементарної відповідальності за ухвалене рішення.
4 Виявляє здатність до самоусвідомлення – усвідомлює, як її особливості сприймають дорослі та однолітки, може будувати свою поведінку з урахуванням можливих реакцій інших людей.
5 Здатна керуватися у своїй поведінці моральними нормами, відчуває межі припустимої поведінки.
6 Орієнтується у нових умовах, приймає умови, в яких доводиться існувати та здатна себе в них реалізувати.
7 Вміє дружити, виявляє доступні вікову надійність, відданість, поступливість
8 Здатна висловлювати свою думку чітко, логічно, образно, переконливо.
9 Може знаходитися в групі та керуватися інтересами групи.
10 Розрізняє соціально схвальну поведінку від несхвальної.
11 Має елементарні навички дипломатичної поведінки, знає слова пояснення, виправдання, вибачення.

 

4

Як батькам підготувати дитину до школи?

Багатьох батьків хвилює питання: чи можна підготувати дитину до школи самостійно? Однозначної відповіді психологи і педагоги не дають, тому що чимало прикладів успішних дітей, які навчалися вдома. Однак є великі ризики у розвитку комунікативного досвіду. Відмовлятися повністю від дитячого садка або дошкільного закладу не варто. Навіть батьки з необхідними педагогічними навичками не зможуть замінити дитині спілкування з однолітками. Якщо малюк з якихось причин не відвідує дитячий сад, підготовку необхідно організувати вдома і додатково відвідувати спеціальні курси. Вливати дитини в колектив психологи радять якомога раніше. В ідеалі з 3-4 років. Для початку це можуть бути різні творчі гуртки, трохи пізніше – розвиваючі групи для дошкільнят. Вартість курсів залежить від насиченості програми навчання. Базові інтелектуальні навички допомагають розвивати індивідуальні заняття з репетитором. За допомогою комп’ютерних технологій їх можна проводити онлайн.

 

5

Домашні заняття

1. Навчання як гра. Педагоги і психологи рекомендують починати перші заняття в ігровій формі. Не потрібно відразу садити дитину за зошит або за книгу. Рахувати починайте під час прогулянки або гри: «давай порахуємо кубики», «давай дізнаємося, скільки на дереві сидить ворон» та інше. Починати вивчати букви також бажано в звичних побутових ситуаціях, наприклад, під час походу в магазин. Завдання батьків – зацікавити дитину процесом навчання.

2. Міні-уроки. Перші заняття повинні тривати не більше 15 хвилин.

3. Метод пряника. Хвалити дитину потрібно не тільки за правильні відповіді, але і за прагнення вчитися. Заохочуйте і мотивуйте тягу до знань приємними бонусами: «Давай зараз почитаємо і потім подивимося мультик». Ніколи не сваріть і не карайте малюка, якщо він відмовляється читати або у нього щось не виходить.

4. Зміна діяльності​. Важливо пам’ятати, що у дітей надзвичайно рухлива психіка. Всидіти на місці 15-20 хвилин для них складно, не кажучи про те, що і не корисно. Чергуйте заняття з читання чи письма з активними іграми, фізичними навантаженнями, математику з малюванням і т.і.

5. Повторення – мати навчання​. Не переходьте до нового матеріалу, поки малюк не засвоїть попередній. Після початку нових «уроків» повертайтеся до вивченого. Практикуйте повторення не тільки під час уроків. Наприклад, під час прогулянки попросіть дитину згадати таблицю множення.

6. Використовуйте практичні заняття. Діти погано засвоюють матеріал в теорії, тому все нове підкріплюється практикою і візуалізацією. Обирайте книги з яскравими ілюстраціями, використовуйте практичний матеріал.

7. Сучасна школа. Підбирайте навчальний матеріал відповідно до чинної шкільної програми.

 

6

Поради:

• Розповідайте, які пріоритети він отримає, коли буде школярем: спілкуватиметься з дітьми, стане самостійним, буде «дорослим» та інше.

• Спілкуйтеся з малюком на тему шкільних років, згадуйте своїх вчителів, читайте шкільні розповіді. Дитина повинна розуміти, що навчання – це обов’язковий етап в її житті.

• Цікавтеся думкою сина або дочки, дозволяйте відстоювати свою точку зору.

• Грайте в «Школу», програвайте різні моменти: виступ перед дошкою, розповідь вірша, дозвольте дитині бути в ролі вчителя.

• Привчайте з ранніх років всі розпочаті справи доводити до кінця.

• Привчайте до самостійності в діях і рішеннях.

• Моделюйте конфліктні ситуації і разом знаходьте їх рішення.

 

7

Що не робити?

1. Не варто готувати дитину до школи в останнє літо. Не формуйте негативні асоціації з процесом навчання ще до його початку.

2. Не обіцяйте, що школа буде найкращим періодом життя. Нехай малюк сам вирішить.

3. Не передавати своє хвилювання. Дитина читає тривогу і емоційний стан батьків.

4. Не пускайте процес підготовки на самоплив. Перевіряйте і контролюйте готовність, навіть коли дитина відвідувала садок або підготовчі курси.

 

8

Що робити?

1. Підвищіть статус дитини. Зробіть подію радісною і позитивною. Привітайте з новим етапом життя.

2. Влаштуйте шкільний шопінг. Сходіть разом з дитиною до магазину і купіть все необхідне для школи. Нехай сам вибере собі ранець або пенал.

3. Привчайте до нового режиму за 2-3 тижні до початку навчального року. Будіть та кладіть спати дитину поступово скорочуючи час на 5-10 хвилин від звичного графіка.

4. Промовляємо обов’язки, з якими зіткнеться дитина в школі. Підготовка домашнього завдання або відвідування продовженого дня не повинні бути несподіванкою.

5. Зміцнити імунітет. Свіже повітря, фізичні навантаження, активні ігри і вітаміни – найкращі супутники майбутнього школяра. Почніть підготовку організму за 1,5 місяці до 1 вересня.

 

9

Сподіваюсь, цей посібник став вам у пригоді, любі батьки. Бажаю вам успіхів у підготовці вашої дитини до навчання в школі.

10
This free e-book was created with
Ourboox.com

Create your own amazing e-book!
It's simple and free.

Start now

Ad Remove Ads [X]
Skip to content