Руско-турска война by Anita Chobanova - Ourboox.com
This free e-book was created with
Ourboox.com

Create your own amazing e-book!
It's simple and free.

Start now

Руско-турска война

  • Joined Mar 2020
  • Published Books 7

I– Дипломатическа подготовка

Чрез поредица от срещи в Цариград, Будапеща, Виена и Лондон Русия сключи двустранни договори със Сърбия, Черна гора, Румъния и неутралитет с Австро-Унгария.

През януари 1877 г. той е подписал тайната конвенция между Русия и Австрия Унгария, като има предвид, че Русия е свободна за действие срещу Турция и е създадена за негова независима българска държава. Още: Австро Унгария да анексира Босна и Херцеговина, а Русия да върне властта си в Южна Бесарабия. В течение на времето Великите сили се опитват да носят по мирен начин Източен въпрос, но отново без успех. С това начало подготовка на Русия за война окончателно.През април 1877 г. е подписана военна конвенция, която Румъния се присъединява към Русия в съществуващата война.Целите на Русия бяха разградени на турските сили на Балканите, а след това на бреговете на Босфора и напояване към Цариград , Русия тръгва.
2

1.Отзвука от мощното въвеждане на априлското въстание.

Политическата обстановка в българските земи, на Балканите и в Европа в вечерно време на Руската турска война. Кървавата сила се използва на априлското въвеждане, създаваща силен отзвук в много страници. Великите сили излъчват анкетни комисии в българските земи, чиито представители са представени пред европейската и световната публичност, които използват фактически за национален геноцид.

https://youtu.be/hrDGua7UjCQ

https://youtu.be/dB5t1exmeFM

https://youtu.be/jw5rxYPbweM

3

2.Цариградска конференция

На 23 декември 1876 г. навършва 139 години от началото на Цариградската конференция, която продължава до 20 януари 1877 г. и има за цел да реши съдбата на балканските народи, които могат да се подредят под властта на Османската империя и да се борят за независимост. Причината за свикването на конференцията е нагнетено напрежение сред балканските народи срещу властта на султана, изразено да бъде изпитано в Босна и Херцеговина през 1875 г., априлското въвеждане от 1876 г., Войната на Сърбия и Черна гора в полза на Османската империя. е да реши етнически и национални проблеми на балканския полуостров по дипломатически път и под контрол на Великите сили. Участвайте в конференцията, публикувана на следните страници: Великобритания, Русия, Франция, Австро-Унгария, Германия, Италия и домакините от Османската империя.
4
Руско-турска война by Anita Chobanova - Ourboox.com

3.Договореностите между Русия и Австрия.

През 1788 г. Османската империя обявява война на Русия, но турските сили са слабо подготвени. Избраното време също е малко непознато, като Русия и Австрия малко преди това са изключили военен съюз, за ​​който турците са разбили твърде бързо.

Райхщадското препоръчване е дипломатическо и стратегическо препоръка между Русия и Австро-Унгария, част от подготовката на Руско-турската война (1877 – 1878).

Резултати с изображение за „австро турска война 1787“

6

II– Войната (1877-1878г.)

Руско-турската война (1877 – 1878) между Руската империя и Османската империя е останала в поредица от Руско-турски войни. Важна част от изострянето и решаването на Източен въпрос през 1875 – 1878 г.

Поводът за войната е Въведение в Босна и Херцеговина (1875), Априлското въвеждане в България (1876) и Сръбско-турската война (1876). Участниците са Османската империя срещу Русия, Румъния, Сърбия и Черна гора. Войната се възприема и е наречена Освободителна, която е като довежда до освобождаване на част от българите от османско владичество и създаване на Третата българска държава. Подобно е отношението към нея в Румъния, Сърбия и Черна гора, които получават напълно независима.
7

1.Начало на войната и оператор Александър II. 

Османското правителство от преминаването на Лондонски протокол на Великите сили с предложения за реформи в Османската империя. В отговор на 12/24 април 1877 г. , с издание в Кишинев Манифест на оператора Александър II, Русия обявява война на Османската империя. За участие във войната са привлечени Румъния, Сърбия и Черна гора.

https://youtu.be/vZTnNJuNxVI

 

8
Руско-турска война by Anita Chobanova - Ourboox.com

2.Преминаване на Дунав и разделяне на руската армия на три части.

На 15.06.1877 г. руската армия форсира успешно Дунава при Свищов и се разделя на три отряда :

Резултат с изображение за „разглеждане на Дунав и разделяне на руската армия на три части.“

10

Западен отряд

-с командир генерал-лейтенат Николай Криденер

-задачата на 35 хил. група е да овладее Никопол и да развие настъпването в западната посока

11

Преден отряд

-с командир генерал-лейтенат Йосиф Гурко

-Отрядът наброяващ 12хил. бойци, между които и българските частници, трябвало да се появят по посока Търново и проходите в централната част на Балкана

Гурко IV.jpg

12

Източен отряд

-с командир престолонаследник Александър III Александрович

-Източният отряд в състав от 70 милиона души има задача Да се ​​усъвършенства на изток и да се блокира военната база Разград, Русе, Шумен и Варна, без да се прави опис за това, че са превзети

Крамской Александър III.jpg

13

3.Освобождаването на Стара Загора.

В края на юли 1877 г. край Стара Загора се води епични боеве. Преминете от Северна Албания армия на Сюлейман паша има за цел да се спре движението на Предния руски отряд на ген. Й. Гурко, да премине през един от старопланинските проходи и да подпомогне турските войски в Плевен.

Защита на банера на Стара Загора.jpg

14

4.Боевете при Шипка август 1877г.

Отбраната на шипченски проход е организирана от ген. Н.Столетов на гребена на Стара планина при връщане Св.Никола (дн. Шипка) .Тя е поверен на 36-ти пехотен Орловски полк и на пет български опълченски дружини.Общ брой на защитниците на прохода възлиза на 5 500 души.

https://youtu.be/r97fi9LAOVA

https://youtu.be/B85rgj8Yau4

 

15
Руско-турска война by Anita Chobanova - Ourboox.com

5.Приноса на българите във войната.

Българските доброволно чети са въоръжени отряди, сформирани от руското командване и българските революционери за борба с османски войски по време на Руско-турската война (1877-1878).
Често се използва важно в бойните действия северно и южно от Стара планина, като се случва разумна информация, подсигурява се фланговете и тила на пристъпване на руски войски, атакуват османни доставчици на линии, да се редактира в освободено място и да се защити мирното българско население от башибозука. Имат голям принос за зимното потвърждение на Троянски и Западния отряд и други успехи на руската армия.

https://youtu.be/0UFDzepQSYQ

17
Руско-турска война by Anita Chobanova - Ourboox.com

6.Генерал Радецки.

Генерал-лейтенант Фьодор Фьодорович Радецки, провъзгласен за Първи почетен гражданин на Габрово на 1 април 1878 г., известен руски военен деец, генерал от пехотата.По време на Руско-турската освободителна война е командир на Осми корпус на руска армия и началник на сформирания в Габрово Южен отряд за защита на старопланинските проходи. Съществуващото ръководство на шипченската позиция, следвайки това и действително на Централното отклонение, което разбива укрепената в Шейновския лагер Шипченско-балканската турска армия и се освобождава от сиг поход на юг към Одрин. Следваща войска командва войските на Киевския военен окръг и е издигнат за член на Държавния съвет на Русия през 1889 г. На него се казва главната търговска улица на Габрово през 1878 г.

https://youtu.be/hinB4BzGCyI

19
Руско-турска война by Anita Chobanova - Ourboox.com

III– Край на войната

В началото на 1878 г. действа действащата руска армия на 20 км от Цариград. Победата е пълна. Великобритания изпраща в Мраморно море боен флот, който трябва да превърне в османската столица. Под натиска на Великите сили на 19/31 януари Русия сключва с Османската империя Одринското примирие, с което се прекрасно бойни действия.

21

1.Санстефански мирен договор.

Санстефанският предварителен мирен договор е прелиминарен (предварителен) мирен договор между Руската империя и Османската империя, който слага край на Руско-турската война (1877 – 1878) г. и урежда, макар и неокончателно, обособяване на Трета българска държава след близо пет века османско владичество в България. Договорът е подписан около 17 ч. на 3 март (19 февруари стар стил) 1878 г. в Сан Стефано (днес квартал на Истанбул), от граф Николай Игнатиев и Александър Нелидов от руска страна и от външния министър Савф Мехмед паша и изпраща в Германия Садулат от страната на Османската империя. това, че българите са се превърнали във военни действия и са дали 3456 убити опълченци.

https://youtu.be/L0i4JSdreTU

https://youtu.be/KRVg5nbRX4I

22

        Резултати с изображение за „стефански мирен договор оригинала“ 

Първа и последна страница на
оригиналния Санстефански мирен договор.
23

2.Берлински договор

Берлинският договор от 1/13 юли 1878 г. е международен договор, който трябва да промени в положението на Османската империя след Руско-турската война (1877 – 1878 г.) .Договорът се състои от 64 членове.

България се разделя на 5 части:

– Васално княжество България
– Автономна област Източна Румелия
– Граждате пирот и Враня се дава на Сърбия
– Северна Добруджа се дава на Румъния
– Македония и Тракия се връщат на Османската империя

Показва се „222.jpg“  https://youtu.be/glJxN3EaGjY

24
Руско-турска война by Anita Chobanova - Ourboox.com
This free e-book was created with
Ourboox.com

Create your own amazing e-book!
It's simple and free.

Start now

Ad Remove Ads [X]
Skip to content