Сталий розвиток та раціональне природокористування by Smirnova Natalia - Illustrated by Викладач біології - Ourboox.com
This free e-book was created with
Ourboox.com

Create your own amazing e-book!
It's simple and free.

Start now

Сталий розвиток та раціональне природокористування

by

Artwork: Викладач біології

  • Joined May 2021
  • Published Books 1

Сучасні екологічні проблеми у світі та
в Україні

Протягом тисячоліть людина втручалася в природу, не переймаючись наслідками, що призводило до виникнення протиріччя між людським суспільством і навколишнім середовищем. Різким ростом антропогенного впливу на
навколишнє середовище зумовлено ускладнення взаємовідносин суспільства і природи на порозі ХХІ століття.
Поняття екологічної проблеми.

Людство стикається з необхідністю розв’язання багатьох проблем, які виникають у результаті різкого погіршення якості навколишнього середовища.
Екологічна проблема– це зміна природного середовища в результаті антропогенних впливів, що спричинює порушення структури і функціонування природних систем і призводить до негативних соціальних, економічних та інших наслідків.
Ці проблеми можуть мати локальний характер – для окремих районів, областей і країни загалом. Ці проблеми можуть мати й глобальний характер, тобто впливати на цілі регіони світу й торкатися життєвих інтересів усього
людства. У такому разі для їх розв’язання потрібна співпраця світового співтовариства.
Можна виокремити такі групи екологічних проблем:

2
Сталий розвиток та раціональне природокористування by Smirnova Natalia - Illustrated by Викладач біології - Ourboox.com

• атмосферні (забруднення атмосфери: радіологічне, хімічне, механічне, теплове);
• водні (виснаження й забруднення поверхневих і підземних вод, забруднення морів і океанів);
• геолого-геоморфологічні (порушення рельєфу й геологічної будови);
• ґрунтові (забруднення ґрунтів, ерозія, заболочування);
• біотичні (знищення лісів, зменшення видового різноманіття);
• комплексні (ландшафтні) – спустелювання, зниження біорізноманіття, порушення режиму природоохоронних територій.
Протягом останніх 50 років відбувається інтенсивне зростання чисельності населення планети та бурхливий науково-технічний прогрес, що спричинює погіршення стану багатьох екосистем планети, зменшення їхньої біопродуктивності й біорізноманітності.

4

Сучасні екологічні проблеми у світі.

Однією з екологічних проблем є зростання кількості міст-гігантів, що стали найбільшими забруднювачами
довкілля. Населення світу проживає в поселеннях двох типів: міських і сільських. Міським є поселення, де більша частина людей працює в промисловості та сфері послуг. У сільському поселенні більшість жителів зайнята в аграрному секторі господарства. Пригадаймо з курсу географії, що урбанізація (від лат. urbanus– міський) – це процес зростання міст, збільшення кількості міського населення, підвищення ролі міст у житті суспільства та поширення міського способу життя. Нині в міських поселеннях проживає більше ніж половина населення планети, а у світі є близько 400 міст-мільйонерів.
Через вимушену безперервну експлуатацію земельних угідь, зумовлену гострим продовольчим питанням, у всьому світі швидкими темпами відбувається деградація й ерозія ґрунтів. Це призводить до зменшення площі ґрунтів,
придатних для ведення сільського господарства. Однією з причин такої ситуації, окрім різкого росту кількості населення, є зменшення площі лісів. Лісові ресурси є скінченними, але відновлюваними. Лісові площі становить майже 30 % площі суходолу, але щороку скорочуються на 0,6%.
Вирубування лісів призводить не лише до ерозії ґрунтів, а й до зменшення біорізноманіття, біомаси й продуктивності біосфери загалом. Наслідками такого господарювання за збереження сучасних промислових технологій може стати вичерпання запасів кисню в атмосфері планети, оскільки зелені рослини не встигатимуть його відтворювати. У деяких посушливих районах земної кулі екологічною проблемою є й спустелювання.
Вивчення динаміки споживання людством мінеральних ресурсів показало, що можуть, у майбутньому, вичерпатися запаси нафти, вугілля, горючих сланців і торфу.
Важливою екологічною проблемою є й забруднення атмосфери різними хімічними викидами промислового характеру, що призводить до збільшення площ озонових «дір» і розвитку парникового ефекту. Поява так званих озонових «дір» спричинила зниження захисної дії озонового шару від сонячного ультрафіолетового випромінювання. А парниковий ефект приводить до по-тепління клімату, танення льодовиків, підвищення рівня Світового океану і зрештою затоплення й руйнації екосистем окремих районів суходолу.

5
This free e-book was created with
Ourboox.com

Create your own amazing e-book!
It's simple and free.

Start now

Ad Remove Ads [X]
Skip to content