BENİMLE OYNAR MISIN? ORTAK OYUN KİTABI by nursen - Ourboox.com
This free e-book is brought to you by
Ourboox.com

Ourboox is the world's simplest platform for creating and sharing amazing ebooks.

You too can become one of our 75,000 authors.

Join us now and start creating your own books right away.

Create your own free book

BENİMLE OYNAR MISIN? ORTAK OYUN KİTABI

Member Since
Dec 2018
Published Books
4

“OYUN, ÇOCUĞUN GELİŞİMİ İÇİN VAZGEÇİLMEZ”

Oyun, çocukların bütün gelişim dönemleri için vazgeçilmezdir. Çocukların kişilik gelişimlerine ve olumlu davranışlar kazanmalarına katkı sağlar, aynı zamanda onlar için sevinç ve mutluluk kaynağıdır. Çocuklar oyun sayesinde hayat tecrübesi kazanır, yeteneklerini geliştirir, kurallara uymayı ve uyumlu hareket etmeyi öğrenir. Çocuk oyun ile kendini ifade eder.

“Benimle Oynar mısın?”proje ekibi olarak, her açıdan sağlıklı bir nesil için çocuklarımızın doyasıya oynamasını, enerjisini boşaltacağı oyunlar ile önemli değerler kazanmasını, özgürce çocukluklarını yaşamasını önemsiyoruz. Oyun kitabımızın oluşmasına katkı sağlayan proje ekibi ve kurucularımıza teşekkür ederiz.

1

”Oyun aslında akıldadır, ancak çocuk oyunla akıllanır” ( Mevlana)

“Önce çocuğun duyu organları eğitilmelidir. Bu da ancak oyunla olur”, (J.J. Rousseau)

”Çocuk oyunla büyümelidir” (Eflatun)

”Güzel sanatın başlangıcı oyundur” (Chiller)

”Oyun hayata hazırlıktır.”(Groos)

 

“Hayat=iş+oyun “(Einstein)

”Çocuk oynayarak öğrenir, ciddiyet karşısında şaşırır” (Goethe)

2

HAZİME ÇEVİK

HÜSEYİN AK İLKOKULU ANTALYA

 

OYUN ADI: BARDAKLA SU TAŞIMA OYUNU
TÜRÜ:
Yarışma ( Hareketli)
GELİŞİM ALANI: Bilişsel Ve Motor Alanı.
MALZEMELER: 2 Kova, Su, Bardak
OYNAYIŞ ŞEKLİ;
Bütün webinarlardaki okullar önceden içi su dolun 5 litrelik bir kova ve boş olan bir kovayı belirli 5 metre uzaklıkla karşı karşıya koyar. Çocuklar dolu kovanın yanında sıra olmuş bir şekilde elinde bardakla bekler. Başla komutuyla webinara katılan tüm okulların ilk sıradaki öğrencileri bardağı suya daldırıp boş kovaya boşaltmaya gider. Sonra koşarak gelir bardağı sıradaki arkadaşına  verir. Böylelikle ilk kim dolu kovadaki suyu boş kovaya taşırsa o kazanır. Öğrenci sayılarının aynı olmasına dikkat edilir. Çocuklara bunun eğlence amaçlı olduğu belirtilir. Hırslanma, öfkelenme ve diğer olumsuzlukların önüne geçilir. Teşekkürler:)

3
BENİMLE OYNAR MISIN? ORTAK OYUN KİTABI by nursen - Ourboox.com

HAZİME ÇEVİK

 HÜSEYİN AK İLKOKULU ANTALYA

 

OYUNUN ADI: BİZİM HİKÂYEMİZ
OYUN TÜRÜ:
Kurallı Oyun
GELİŞİM ALANI: Bilişsel, Dil Ve Sosyal Alan
MALZEME: Yok
OYNAYIŞ ŞEKLİ:
Tüm gruplar webinar esnasında hazır olunur. Oyun bir okuldaki öğrencilerin bir cümle kurmasıyla başlar. Örneğin; ilk cümleyi kuracak grup şöyle dese ” Ali sabah kalktı.” ikinci okul” elini yüzünü yıkadı.” üçüncü okul işe diye evden çıktı.” dördüncü okul “bir de ne görsün” diye devam edip cümleleri tamamlayıp ortak özgün hikâyemizi de oluşturmuş oluruz:) webinar bittikten sonra oluşan hikâye gruplara çıktısı sunulur. Çocuklarla hikâyenin draması yapılıp resmi çizilir:)

 

5

6

SİNAN GÜNDOĞDU

GİRESUN MUSTAFA YUKSEL ILKOKULU

 

OYUN ADI: PRATİK BARDAKLAR
TÜRÜ:
Zekâ Oyunu, Yarışma
GELİŞİM ALANLARI:
Sıralı Düşünme
Dikkat-Konsantrasyon
İnce Motor Becerileri
Görsel ve Uzamsal Algı
Sosyal-Duygusal Gelişim

HAZIRLIK:
Zil masanın ortasına yerleştirilir. Her oyuncu zile eşit mesafede olacak şekilde masanın etrafına oturur. Beş farklı renkte beş adet bardak her oyuncuya dağıtılır. Oyun kartları kapalı olacak şekilde zilin yanına koyulur. En üstteki kart açılarak oyuna başlanır.
NASIL OYNANIR?
Oyunculardan herhangi biri kart destesinin en üstünde duran kartı açarak yine destenin üzerine koyar.
Kart açılır açılmaz tüm oyuncular önündeki bardakları görev kartında olduğu şekilde dizerler. Bardaklarını karttaki düzen ve renk sırasına göre ilk dizen oyuncu zile basar.
KAZANAN:
Ortaya dizilen kartlar bitince oyun sona erer. Her oyuncunun önündeki kartlar sayılır. Kimin kart sayısı daha fazla ise o oyunun galibidir.

7
BENİMLE OYNAR MISIN? ORTAK OYUN KİTABI by nursen - Ourboox.com

SİNAN GÜNDOĞDU

GİRESUN MUSTAFA YUKSEL ILKOKULU

 

OYUN ADI: LABİRENT DENGE OYUNU
TÜR:
  Denge oyunu
Oyun tek kişi veya karşılıklı 2 kişi arasında oynanabilinir. Amaç kum saati süresince pinpon topunu engelleri aşarak düşürmeden hedeflere ulaştırmaktır. Hedeflerde 4 ayrı puan vardır. Kum saati süresince en fazla puan toplayan kişi oyunu kazanır. Eğlenceli bir oyundur.

9
BENİMLE OYNAR MISIN? ORTAK OYUN KİTABI by nursen - Ourboox.com

AFİFE SELCEN BEŞİKCİ

ŞEHİT YILDIRAY UYGUN İLKOKULU

 

OYUN ADI: ÇEMBERLE SAVAŞ

OYUNUN SINIFI: Mücadele Oyunları
OYUNUN AMACI: Grup dinamiği oluşturmak, esneklik, denge, koordinasyon, çabukluk, dikkat ve dayanıklılık becerisi kazandırmak
OYUNUN YAŞ GRUBU:7 yaş ve üzeri
OYUNCU SAYISINA GÖRE: Takım Oyunları
OYUN ALANI: Bahçe ve Salon Oyunları
OYUNUN ARAÇ VE GEREÇLERİ: Çember, Antrenman hunisi
OYUNUN KURALLARI VE OYNANIŞI

Öğrencilerimiz iki eşit gruba ayrılır. Başlangıç ve bitiş çizgisi çizilir. iki çizgi arası 5m olacak şekilde ayarlanır. Grup öğrencileri birbirlerine bakar konumda karşılıklı sıralanır. Her öğrenci aralıksız dizelenen çember içerisine girer. Sıranın sonunda bulunan öğrencinin elinde fazladan bir çember vardır. Takım oyuncuları el ele tutuşur. Başlama düdüğünden itibaren sondaki öğrenci elindeki çemberin içerisinden geçerek sırası ile takım arkadaşları da aynı yöntemle çemberi sıranın başındaki oyuncuya ulaştırır. Öğrenciler ellerini asla bırakmazlar.(Çemberden geçerken önce ayağının birini geçirir. Sonra kafasını ve vücudunu geçirdikten sonra diğer ayağından içinden çıkar yanındaki takım arkadaşı da aynı yöntemle çemberden çıkar)Çember en önde bulunan takım arkadaşının eline geldiğinde çemberi kendi çemberinin önüne bitişik bir şekilde koyarak o çemberin içerisine geçer. Her öğrenci bir çember atlamış olur. Sonda kalan çemberle yine aynı oyun akışı devam eder. Bitiş çizgisine çemberini koyup bayrağını havaya kaldıran ilk takım oyunu kazanmış ve 1puan almış olur. Üç tur oynanan oyunda en çok sayı alan takım galip gelir.

11

12

AFİFE SELCEN BEŞİKCİ

ŞEHİT YILDIRAY UYGUN İLKOKULU

 

OYUN ADI: YEDİ KREMİT

OYUNUN SINIFI: Mücadele Oyunları
OYUNUN AMACI: Grup dinamiği oluşturmak, işbirliğini sağlamak, iletişim becerisi geliştirmek, dikkat ve çabukluk becerisi kazandırmak
OYUNUN YAŞ GRUBU:7 Yaş ve üzeri
OYUNCU SAYISINA GÖRE: Takım Oyunu
OYUN ALANI: Bahçe ve Salon Oyunları
OYUNUN ARAÇ VE GEREÇLERİ:7 yassı taş ve top
OYUNUN KURALLARI VE OYNANIŞI
Oyuncular eşit sayıda iki gruba ayrılır. Hangi grubun başlayacağını belirlemek amacıyla sayışma yapılır. Yassı taşlar saha ortasına üst üste dizilir. Belirlenen bir mesafeye atış çizgisi çizilir. Oyuna başlayacak atıcı grup çizginin ardına sıralanır sırası ile birer top atışı yaparak taşları devirmeye çalışırlar, atıcı grup oyuncuları şayet deviremezlerse atış diğer gruba geçer.Ama taşları devirmiş iseler atış yapılan yerden hızla uzaklaşarak ebe grup tarafından vurulmadan taşları tekrar dizmek görevleridir.Ebe grup ise taşların arkasındadırlar ve taşların devrilmesiyle topla atıcı grup üyelerini vurarak taşları tekrar dizdirmemekle görevlidirler.Vurulan oyuncu oyun dışı kalır.Tamamı taşları dizemeden vurulurlar ise ebe grup atıcı,atıcı grup ebe olur.En çok puanı toplayan takım oyunu kazanır.Ebe grup işbirliği içerisinde taşların dizilmesini engellemeye çalışmalı,atıcı grup ise taşları işbirliği içerisinde yeniden dizmeye çalışmalıdır. Taşların dizili olduğu alana ebe oyuncular giremez.

13

14

SEDA İNCE

ZÜBEYDE HANIM ANAOKULU- BALIKESİR

 

 OYUN ADI: KAPAK AÇMACA
TÜRÜ: Yarışma
MALZEMELER: Boş su şişeleri
OYNAMA ŞEKLİ: İki adet masaya 5er adet su şişesi konulur. İki öğrenci komutla kapakları açmaya çalışır. Kapakları önce açan oyunu kazanır.

15
BENİMLE OYNAR MISIN? ORTAK OYUN KİTABI by nursen - Ourboox.com

SEDA İNCE

ZÜBEYDE HANIM ANAOKULU- BALIKESİR

 

OYUN ADI: KODLAMA OYUNU

TÜRÜ: Hareketli Oyun
GELİŞİM ALANI: Bilişsel Alan
MALZEMELER: İki adet masa, elektirik bandı, iki adet hayvan figürü, yön kartları.
OYNANIŞ ŞEKLİ: Masalar elektrik bandıyla eşit karelere bölünür. Hayvanlar önceden belirlenen yerlere yerleştirilir. Çocuklar kendilerini verilen koda uygun bir şekilde belirlenen hayvanı yön kartlarını kullanarak diğer hayvana ulaştırmaya çalışır

17

18

GÜLÇİN YILDIZ ÖZÜGÜL

AYDINLI İLKOKULU- TUZLA/İSTANBUL

 

OYUN ADI: PİNPON TOPU YARIŞMASI

TÜRÜ: Yarışma(Hareketli)
GELİŞİM ALANI: Psikomotor ve Bilişsel Alan
MALZEMELER: Oyun hamuru ve pinpon topu
OYUN ŞEKLİ: Oyun hamurundan ince uzun şeritler yapılarak pist hazırlanır. Daha sonra pinpon topu konulup üflenerek başlangıçtan bitişe gitmesi sağlanır. Gurup oyunu tamamlandığında finalistler yarışır.

19
BENİMLE OYNAR MISIN? ORTAK OYUN KİTABI by nursen - Ourboox.com

GÜLÇİN YILDIZ ÖZÜGÜL

AYDINLI İLKOKULU- TUZLA/İSTANBUL

 

OYUN ADI: MEYVE SEPETİ

TÜRÜ: Gurup katılımlı
GELİŞİM ALANI: Kin estetik ve Bilişsel Alan
OYUN ŞEKLİ: Her sıraya bir meyve ismi verilir. Örneğin: muz, elma, çilek
Daha sonra hangi meyve söylenirse o sıra ayağa kalkar. Meyve sepeti denildiğindeyse tüm sıralar ayağa kalkar. Videoda anlatımı ve uygulaması vardır.

21

22

ZEYNEP AYDIN

YALIKAVAK NEŞE DOĞAN İLKOKULU-BODRUM/MUĞLA

 

OYUN ADI: HIZLI ELLER
OYUNUN TÜRÜ:
Yarışma
GELİŞİM ALANI: Psikomotor beceriler, dikkat, koordinasyon ve çabukluk
MALZEMELER: Renkli ve sabit duracak materyal (tabak,kapak,halka vb.)
OYNANIŞ ŞEKLİ: Kullanılacak materyaller , karşılıklı olarak duran öğrenciler arasına fotoğrafta olduğu gibi yerleştirilir.Öğrenciler , öğretmenin yönergelerine göre hareket eder.Öğretmen; göz, kulak,saç, omuz vb. komutları söyler, öğrenciler de komutları ellerini kullanarak gösterir.Renkli olan materyal ismi söylenince ilk alan puan alır.Yarışma son materyal söylenene kadar devam eder.

23

24

ZEYNEP AYDIN

YALIKAVAK NEŞE DOĞAN İLKOKULU-BODRUM/MUĞLA

 

OYUN ADI: DART
OYUNUN TÜRÜ: Yarışma
GELİŞİM ALANI: Psikomotor ve bilişsel alan becerileri, dikkat ve konsantrasyon
MALZEMELER: Yumurta kolisi ve pinpon topu (3 veya 6 adet)
OYNANIŞ ŞEKLİ: Yumurta kolisine rastgele 10’a kadar olan rakamlardan serpiştirilir. Aralarda rakam yazılmayan boş bırakılan yerler de bulunur.2 öğrenci ve her öğrencinin 3 atış hakkı bulunur. Sırayla atış yapan öğrencilerden en yüksek puanı toplayan turu kazanır. Tek kazanan olana kadar turlar aynı şekilde devam eder.

25
BENİMLE OYNAR MISIN? ORTAK OYUN KİTABI by nursen - Ourboox.com

MERYEM EĞRİOĞLU

TOBB İLKOKULU- RİZE

 

Öğrencilerin algoritma becerilerini geliştirmek amaçlı bir oyun
ARAÇ-GEREÇLER.
Oyun için renkli kâğıtlar ve yönergeler seçiyoruz. Sağa ve sola yön okları da  hazırlıyoruz.

27
BENİMLE OYNAR MISIN? ORTAK OYUN KİTABI by nursen - Ourboox.com

MERYEM EĞRİOĞLU

TOBB İLKOKULU- RİZE

 

KELİME BULMACA OYUNU
Karşılıklı bir öğrenci kelime söyler, diğer öğrenci arkadaşının söylediği kelimenin son harfi ile yeni bir kelime bulur, böyle devam eder.

29
BENİMLE OYNAR MISIN? ORTAK OYUN KİTABI by nursen - Ourboox.com

NURŞEN TOS

CUMHURİYET İLKOKULU – DALAMAN/ MUĞLA

 

OYUNUN ADI: BALONLA BARDAK TAŞIMA
TÜRÜ: YARIŞMA (Hareketli)
GELİŞİM ALANI: BİL İŞSEL
MALZEMELER: Balon, kâğıt bardak
OYNAYIŞ ŞEKLİ:
Yarışma grupla veya bireysel olarak düzenlenebilir.
GRUP ŞEKLİNDE OYNANIRSA
Sınıf iki gruba ayrılır. Başlangıç ​​noktasında arka arkaya sıra olurlar. Karşı tarafta masanın üstünde bardaklar bulunur. Başlama komutuyla bardakların içerisine balon şişirilir. Elleri ile dokunmadan balon yardımıyla bardağı taşıyarak varış noktasına bırakır. Bıraktıktan sonra arkadaşı devam eder. Diğer arkadaşları sırayla getirdikleri bardaklar iç içe koyar. İki dakika içerisinde en fazla bardak taşıyan kazanır.

31

32

NURŞEN TOS

CUMHURİYET İLKOKULU – DALAMAN/ MUĞLA

 

OYUNUN ADI: ŞU – BU – O

TÜRÜ: Dikkat

GELİŞİM ALANI: Bilişsel

OYNANIŞ ŞEKLİ

Katılımcılar bir ebe olmalıdır ve ebe grubun ortasına geçer. Ebe “ŞU” diye birini gösterir. “Kişi” der. “O” derler. Şaşıran kişi ebe olurmuş. Önemli olan ebenin “ŞU” diye göstermesi ve diğer oyuncuların “BU” ve “O” demeleridir.

33
BENİMLE OYNAR MISIN? ORTAK OYUN KİTABI by nursen - Ourboox.com

MERYEM SAK KASAPOĞLU

YAVUZ SELİM İLKOKULU KOCAELİ/GEBZE

 

OYUNUN ADI: RAKİP ALANA GEÇME
TÜRÜ: Yarışma(Hareketli)
GELİŞİM ALANI: Bilişsel Ve Motor Alan
YER: Bahçe
SEVİYE: 6-11 YAŞ
KULLANILACAK MALZEMELER:10 ADET ÇEMBER
 OYNANIS ŞEKLİ: Çemberler yarım ay olacak şekilde dizilir. Öğrenciler iki gruba ayrılır ve gruplar çemberlerin başlarına yerleştirilir. Komut ile öğrenciler iki ayak üzerinde dengelerini kaybetmeden zıplayarak çemberlerden geçerler. Birbirleriyle karşılaştıkları çemberlerde taş-kâğıt-makas oyunu oynarlar.(Taş kâğıdı sarar, makası kırar. Kâğıt taşı sarar. Makas kâğıdı keser)kazanan çemberlerde zıplamaya devam ederken yenilen oyundan ayrılır. Taş kağıt makas oyununu kaybeden oyuncunun grubunda sıra kimdeyse vakit kaybetmeden çemberlerde zıplamaya başlar. Çemberde karşılaşınca yine taş-kâğıt-makas oyununu oynarlar. Çemberlerde zıplayarak karşı takımın başlangıç çemberine  5 defa geçmeyi başaran grup oyunu kazanır. Hızlı, dikkatli olan ve taş kâğıt makas oyununu iyi bilen grup kazanır.

35
BENİMLE OYNAR MISIN? ORTAK OYUN KİTABI by nursen - Ourboox.com

MERYEM SAK KASAPOĞLU

YAVUZ SELİM İLKOKULU KOCAELİ/GEBZE

 

OYUNUN ADI: PİPETLE GOL
OYUNUN TÜRÜ: Dikkat Konsantrasyon Oyunları(Yarışma)
GELİŞİM ALANI: Psikomotor Ve Bilişsel Alan
SEVİYE:6-11 YAŞ
YER: Sınıf
MALZEMELER: Pipetler Ve Kâğıt Bardak, Masa, Karton(Kenardan Topun Kaçmaması İçin)
OYNANIŞ ŞEKLİ: Bir masa üzerinin her iki tarafına belirli sınırlar çizilir. Masanın iki yanı kartonla kapatılır. Ortaya bir kâğıt bardak konulur. İki öğrenci masanın başlarına geçer ve ellerine birer pipet verilir. Komutla birlikte öğrenciler pipetlerine üflemeye ve kâğıt bardağı ilerletmeye çalışırlar. Hangi öğrenci kâğıt bardağı rakibinin sınırından geçirirse o kazanır. Grup olarak da oynatılabilir.

37
BENİMLE OYNAR MISIN? ORTAK OYUN KİTABI by nursen - Ourboox.com

YILDIZ AYDIN EKİZ

ERDEMİR İLKOKULU ZONGULDAK /EREĞLİ

 

OYUNUN ADI: MANDAL TOPLAMA OYUNU
TÜRÜ: Yarışma

GELİŞİM ALANI: Psikomotor
MALZEME: Mandal
YAŞ GRUBU: 6 yaş ve üstü

OYUNCU SAYISI: 10 ve üstü

MANDAL OYUNUNUN KURALLARI:

1-Oyunun alanını sınırları belirlenir

2-Her oyuncunun arkasına aynı sayıda elbise mandalları bağlayın.

3-Diğer oyuncuların arkasındaki mandallar toplanmaya çalışılır.

4-Bir seferde sadece bir mandal alın

5-Karşı oyuncudan alınan mandallar T-shirtünüzün önünde saklayın

6-Elbise mandallarını yarışma son düdüğü çalıncaya kadar olabildiğince koruyun

7-Belirlenen sürenin sonunda en fazla giysiyi mandal tutan kişi oyunu kazanır.

NOT: Grup kalabalık ise iki alan belirlenir. Grup ikiye bölünerek oynanır.

Bu etkinlik onun hareketlerini koordine etmesini ve dikkatini korumasını da öğretir.

39
BENİMLE OYNAR MISIN? ORTAK OYUN KİTABI by nursen - Ourboox.com

YILDIZ AYDIN EKİZ

ERDEMİR İLKOKULU ZONGULDAK /EREĞLİ

 

OYUNUN ADI: MENDİL KAPMACA (GELENEKSEL ÇOCUK OYUNU)

TÜRÜ: Yarışma Gelişim Alanı: Psikomotor

MALZEME: Bir parça bez veya kâğıt bir mendil

YAŞ GRUBU:6 yaş ve üstü

OYUN YERİ, SÜRESİ, KATILIMCI SAYISI: Bahçe, 10–15 dakika, 15–20 öğrenci.

AMAÇLAR HEDEFLER: Dikkat ve konsantrasyonu sağlama ve bedensel koordinasyonu geliştirebilme.

UYGULAMA: Karşı karşıya konumlanmış iki gruptan birisi “Menekşe mendilin düşe, bizden size kim düşe?” dediğinde, karşı grup rakibin en zayıf kişisini seçerek yarışı kazanmaya çalışır. Amaç, ortadaki öğrencinin elindeki mendili kaparak rakip grubun sayısını sıfıra indirmektir. Çarpışma olmaması için önlem alınmalıdır.

41
BENİMLE OYNAR MISIN? ORTAK OYUN KİTABI by nursen - Ourboox.com

ESRA KILIÇ

KARAMANOĞLU MEHMET BEY ÜNİVERSİTESİ UYGULAMA ANAOKULU/ KARAMAN

 

OYUNUN ADI: DONDURMA TAMAMLAMA
TÜRÜ: Dikkat- yarışma
GELİŞİM ALANI: Bilişsel, sosyal- duygusal alan
MATERYALLER: Kâğıda çizilmiş boş dondurma külahı, renkli kâğıtlarla hazırlanmış dondurmalar ve önceden hazırlanmış örnek dondurmalar
OYUNUN ANLATIMI: Oyunculara dondurması olmayan külah çizilmiş kâğıtlar verilir. Önlerine farklı renklerde çok sayıda kâğıttan ya da avadan yapılmış dondurma topu konur. Oyunculardan istenen belli renk kurallarına göre dizilmiş dondurma örneklerinden aynısını kendi kâğıdına yapması istenir. Oyuncular örnekte verilen dondurmalara bakarak  kendi dondurmalarını tamamlar. Önce ve doğru tamamlayan kazanır.
NOT: Yaş grubuna göre renk sayısı azaltıp arttırılabilir

43
BENİMLE OYNAR MISIN? ORTAK OYUN KİTABI by nursen - Ourboox.com

ESRA KILIÇ

KARAMANOĞLU MEHMET BEY ÜNİVERSİTESİ UYGULAMA ANAOKULU/ KARAMAN

 

OYUNUN ADI: TABAKLAR LEGO BEKLİYOR
TÜRÜ: Dikkat, Matematik, Yarışma
GELİŞİM ALANI: Bilişsel, sosyal duygusal, psikomotor alan
MATERYALLER: Plastik tabak, Lego
OYUNUN ANLATIMI:  Her bir oyuncu önünde içlerinde 1 den 10 a kadar rakam yazan tabaklar konur. Düdük sesiyle oyuncular tabaktaki sayılar kadar lego koyarlar. Hızlı ve doğru yapan oyunu kazanır.
NOT: Yaş grubuna göre rakamlar artabilir ya da azalabilir.

45
BENİMLE OYNAR MISIN? ORTAK OYUN KİTABI by nursen - Ourboox.com

EBRU ŞAHİN

YEŞİLYURT ANAOKULU-İZMİR

 

OYUNUN ADI: EL DEĞMEDEN BARDAKLARDAN KULE YAP
TÜRÜ: Dikkat-konsantrasyon oyunları
GELİŞİM ALANI: Bilişsel, Psikomotor,  Sosyal-Duygusal Alan
MATERYALLER: 6 Adet kağıt bardak, paket lastiği, 4 parça ip veya şönil
OYUNUN ANLATIMI: Masaya dağınık şekilde kağıt bardaklar konur. Paket lastiğine 4 parça ip veya şönil bağlanır. İki öğrenci karşılıklı iplerin birer ucundan tutup çekerek lastiğin açılmasını sağlar. Açılan lastikle el değmeden bardakları yakalayıp ipler gevşetilip masanın ön tarafında tüm bardaklar taşınarak kule oluşturulur.

47
BENİMLE OYNAR MISIN? ORTAK OYUN KİTABI by nursen - Ourboox.com

EBRU ŞAHİN

YEŞİLYURT ANAOKULU-İZMİR

 

OYUNUN ADI: TOPU HEDEFE ULAŞTIR
GELİŞİM ALANI: Psikomotor, Bilissel, Sosyal-Duygusal Alan
KAZANDIRILACAK BECERİLER: Dikkat, hız, konsantrasyon, işbirliği, büyük kas gelişimi
Kazanımlar: 1-Oyunu belirlenen kurallara göre oynar.
2-Bir işi veya görevi başarmak için kendini güdüler.

3- Nesne kontrolü gerektiren hareketleri yapar.4-Nesneleri sayar.
OYUN İÇİN MATERYALLER: sandalye, top ve sepet
OYUNUN OYNANIŞI (WEBINARDA OYNANIŞI)
Öğrenciler tek sıra halinde arka arkaya dizilmiş sandalyelere oturur. Sıranın en sonundaki öğrenciye top verilir. Elden ele arkaya bakmadan top yukarıdan en öndeki öğrenciye kadar ulaştırılır. Topu alan en öndeki öğrenci kameraya yaklaşıp topu webinardaki diğer okula “Şimdi top sizde der ve uzatıyormuş gibi yapar. Karşıdaki okul topu alır ve en öndeki öğrenciden arka sıradaki öğrenciye kadar top elden ele yukarıdan ulaştırılır. En son öğrenci de topu yanındaki sepete atar
OYUN OYNANIŞI ( BİREYSEL TEK SINIF OLARAK)
Sınıf iki gruba ayrılır. İkişer sıra sandalye dizilir. Öğrenciler arka arkaya dizilmiş sandalyelere oturur. Sıranın en sonundaki öğrencilere verilen topu yukarıdan elden ele en öncekine kadar ulaştırmaları istenir. En öndeki öğrenciler topu belirli mesafedeki sepete atar. Bu arada en arkadan 2.top gelmektedir. Aynı şekilde süre dolana kadar(müzik durana kadar) oyun devam eder. Oyunun sonunda grupların sepetlerindeki toplar sayılır. En çok top taşıyan grup alkışlanır

49
BENİMLE OYNAR MISIN? ORTAK OYUN KİTABI by nursen - Ourboox.com

PINAR ONAN

FEVZİ ÇAKMAK İLKOKULU-GEBZE/KOCAELİ

 

OYUN ADI: SİLGİYİ AL

TÜRÜ: Dikkat
GELİŞİM ALANI:Psikomotor alan
MATERYALLER: Silgi
OYUN ANLATIMI:Her sıranın üzerine bir silgi bırakılır.Öğretmen baş,omuz,göbek gibi komutlar verip çocukları yönlendirir.arada da silgi der.Aynı sırada bulunan öğrencilerden silgiyi ilk alan kazanır.İstenirse öğrencilerin yerleri değiştirilerek oyuna devam edilir.

51
BENİMLE OYNAR MISIN? ORTAK OYUN KİTABI by nursen - Ourboox.com

PINAR ONAN

FEVZİ ÇAKMAK İLKOKULU-GEBZE/KOCAELİ

 

OYUN ADI: BARDAK TAŞIMA

TÜRÜ: Dikkat-konsantrasyon
GELİŞİM ALANI:Psikomotor alan
MATERYALLER:Plastik bardak
OYUN ANLATIMI:iki masa ayarlanır belli bir mesafede.İki öğrenciyle yarışa başlanır.Masanın üzerine plastik bardaklar dizilir.Çocuklar aynı anda bardaklara el değdirmeden ağızlarıyla bardağı tutar ve diğer masaya taşır.5 dakikada en çok bardağı taşıyan kazanır.Grup şeklinde oynanırsa her 2 dakikada öğrenci değişir ve süre  öğrenci sayısına göre uzatılır.

53
BENİMLE OYNAR MISIN? ORTAK OYUN KİTABI by nursen - Ourboox.com

YILDIZ MADAK

75. YIL CUMHURİYET ORTAOKULU ÇORUM

 

OYUN ADI: Renkleri Eşleştirelim

TÜRÜ: Dikkat-eşleştirme
GELİŞİM ALANI: Bilişsel alan-Psikomotor alan
MATERYALLER: Daire şeklinde üzerinde renkler bulunan materyalimiz
Renkli mandallar
****************
Oyunumuz iki ve daha fazla çocukla oynanabilen, renk eşleştirme ve küçük kas becerilerini geliştiren keyifli bir oyun.
****************
Vebinara katılan bütün gruplara oyun materyalleri hazırlanır ve müzik eşliğinde oyun başlar. Çocuklar mandalları renklerine göre kartona takarlar. Kartelâdaki bütün renklere aynı renkteki mandalı takan çocuk oyunu kazanır. Bunun sadece oyun olduğu ve oyun sonunda kazanmanın ya da kaybetmenin değil eğlenerek oynamanın önemli olduğu çocuklara açıklanır.

55
BENİMLE OYNAR MISIN? ORTAK OYUN KİTABI by nursen - Ourboox.com

YILDIZ MADAK

75. YIL CUMHURİYET ORTAOKULU ÇORUM

 

OYUN ADI: TIRTILLARI RENKLERLE EŞLEŞTİR

TÜRÜ: Dikkat-Beceri-Konsantrasyon
GELİŞİM ALANI: Bilişsel-Psikomotor
MATERYALLER:
Üzerinde renkli daire ve tırtıl resmi çizili spatulalar
Renkli ponponlar
OYUNUN ANLATIMI:
Spatulalar ve renkli ponponlar masalara hazırlanır. (İsteğe göre ponponlar spatulaların üzerine yapıştırılabilir) Çocuklar aynı anda renkli ponponları spatulaların üzerine renklerine göre yapıştırır veya yerleştirirler. Önce bitiren öğrenci veya öğrenciler alkışlanır. Bu arada oyun sonunda çocukların bu oyunun eğlence amaçlı olduğuna dikkat çekilir. Renk eşleştirmelerinin doğru olup olmadığı oyun sonunda hep birlikte kontrol edilir ve kazanan öğrenci hep birlikte belirlenir.

57
BENİMLE OYNAR MISIN? ORTAK OYUN KİTABI by nursen - Ourboox.com

AYŞEGÜL YILMAZ

PAKİZE KEMAL ÖĞÜCÜ İLKOKULU GAZİANTEP

 

OYUN ADI: HAVADAKİ BALON
YER: Sınıf
SEVİYE:4-11 yaş
GELİŞİM ALANI: Psikoz motor-bilişsel
OYUNCU SAYISI:10 ve üstü
OYNANIŞI: Çocuklar halka oluştururlar halkanın ortasında oyun yöneticisi elinde balonla bekler ve herkes hazır olduğunda balonu yukarı atar. Balon yere düştüğünde oyuncular donar. Yönetici içinden 30 a kadar sayar gülen ve kıpırdayan oyuncular oyundan çıkar. Oyun tekrar başlar bu sefer oyundan çıkan öğrenciler oynayanları güldürmeye çalışır. Sona kalan oyuncular alkışlanır

59
BENİMLE OYNAR MISIN? ORTAK OYUN KİTABI by nursen - Ourboox.com

AYŞEGÜL YILMAZ

PAKİZE KEMAL ÖĞÜCÜ İLKOKULU GAZİANTEP

 

OYUN ADI: EVCİ KİRACI

YER: Açık Alan
SAYI: Tüm Sınıf
GELİŞİM ALANI:Psikomotor
Oyunda evciler ve kiracılar olmak üzere ikişer grup, bir yönetici bir de ebe vardır.Evciler el ele tutuşurken kiracılar onların arasında yer alır.Yönetici evci dediği zaman evciler yer değiştirmeye çalışır kiracılar sabit durur ,kiracı dediği zaman kiracılar yer değiştirir evciler sabit kalır bu esnada ebe olan kişi boş bulduğu alana girmeye çalışır açıkta kalan ebe olur.Aynı kişi üç kez ebe olduğunda oyun biter.

61
BENİMLE OYNAR MISIN? ORTAK OYUN KİTABI by nursen - Ourboox.com

NİMET ÇETİNKAYA

SAKARYA İLKOKULU

 

OYUN ADI: LABİRENT OYUNU (FARE KAÇ KEDİ YAKALA)
GELİŞİM ALANI: Psikomotor ve bilişsel alan
YAŞ GRUBU: 4-11
OYUNCU SAYISI: 16 ve üstü
OYUN ALANI: Bahçe  ya da spor salonu
MALZEME: Yok
KAZANIMLAR:

Yer değiştirme hareketlerini yapar.

İki ve daha fazla hareket becerisi gerektiren basit kurallı oyunlar oynar.

Oyunu belirlenen kurallara göre oynar.

Arkadaşlarıyla grup halinde oyunu sürdürür.

Arkadaşlarına saygılı olur
KURALLAR:

Bir öğrenci kedi bir öğrenci fare seçilir.  Öğrenciler 5 kişilik 5 grup halinde arka arkaya boşluk bırakarak dizilirler. Öğrenciler kollarını açarlar.  Sıranın başındaki ve sonundaki öğrenciler sadece içteki kollarını açarlar.  Öğretmenin komutuyla fare olan öğrenci koşar ve oyun başlar.  Öğretmen oyun sırasında düdük çalınca öğrenciler kolları açık şekilde sola ya da sağa dönerler. (Öğretmen bunu oyuna başlarken sağa ya da sola döneceklerini seçip öğrencilere kuralları anlatırken söyler.) Düdük tekrar çalınca eski hallerini alırlar. Bu her düdük çaldığında tekrarlanır.

Kedi ve fare seçilen öğrenci kapalı kolları açıp arasından geçemezler.  Kedi ve fare seçilen öğrenci sadece gruplar arasında oluşan koridorlardan geçebilir.

63
BENİMLE OYNAR MISIN? ORTAK OYUN KİTABI by nursen - Ourboox.com

NİMET ÇETİNKAYA

SAKARYA İLKOKULU

 

OYUNUN ADI: BALIKLARI TOPLA
GELİŞİM ALANI: Psikomotor alan
YAŞ GRUBU: 4-11
OYUNCU SAYISI: 2-5 kişi
OYUN ALANI: Sınıfta
MALZEME: Balık kraker, kalın pipet, bardak
KAZANIMLAR: 

·Nefes kontrolünü öğrenir.

·Ellerini kullanmadan bir nesneyi taşımaya çalışır

KURALLAR:

Yarışma için seçilen öğrencilerin önüne peçete serilir. Peçetelerin üstüne 10 tane balık kraker konulur. Öğrencilere ellerini arkalarında tutmaları söylenir. Ağızlarına pipetler verilir.  Elleri arkada olduğu için pipeti asla tutamazlar.  Nefesleriyle pipetle balık krakeri tutup bardağa taşımaya çalışırlar. Balıkları pipetle bardağa en önce taşıyan öğrenci oyunu kazanır.

65
BENİMLE OYNAR MISIN? ORTAK OYUN KİTABI by nursen - Ourboox.com

İLKNUR ŞENEL SÜZGÜN

ORDU PERŞEMBE CUMHURİYET İLKOKULU

 

OYUN ADI: PERDE ARKASI
GELİŞİM ALANI: Psikomotor ve bilişsel alan
YAŞ GRUBU: 4-11
OYUN ALANI: Bahçe ya da sınıf
MALZEMELER: Yaklaşık 1 metreye 2 metre uzunluğunda koyu renk kumaş yada perde
OYUNUN OYNANIŞ ŞEKLİ: Öğrenciler eşit sayıda iki gruba ayrılır. Grupların arasına birbirlerini göremeyecekleri uzunlukta bir perde konulur.  ( Perdeyi 2 kişi elinde tutmalı)  Gruptaki öğrenciler perdenin 2 tarafında arka arkaya dizilerek yere  çömelir. Komut ile birlikte ilk sıradaki öğrenciler ayağa kalkar ve birbirlerini görürler.
(Perde öğrenciler ayağa kalktığında birbirini görecek şekilde uzunlukta tutulmalı.)
Karşıdakinin ismini ilk söyleyen öğrenci kazanır grubunun arkasına geçerek oyuna devam eder. Kaybeden öğrenci oyundan çıkar. Bu şekilde oyun devam eder.(Eğer bir grubun öğrencileri bitip diğer grupta fazla sayıda kaldıysa kalan öğrenciler eşit şekilde karşı tarafa geçirilebilir)
En son kalan öğrenci birinci olur.(Komutları veren ve iki kişi arasında önce söyleyeni belirleyen öğretmen yada farklı bir kişi olmalıdır.)

67
BENİMLE OYNAR MISIN? ORTAK OYUN KİTABI by nursen - Ourboox.com

İLKNUR ŞENEL SÜZGÜN

ORDU PERŞEMBE CUMHURİYET İLKOKULU

 

OYUN ADI: PİPETLE KAĞIT TAŞIMA
GELİŞİM ALANI:Psikomotor
YAŞ GRUBU: 4-11
OYUNCU SAYISI: En az 2 kişi ve daha fazlası
OYUN ALANI: Sınıf
MALZEMELER: Pipet,bardak ve kağıt parçaları
OYUNUN OYNANIŞ ŞEKLİ:
Kağıtlar küçük parçalar halinde kesilir.( Her öğrenciye eşit sayıda kağıt olacak,hepsine 5 er parça gibi.) Belirli bir uzaklığa bardaklar yerleştirilir. Öğrenciler pipetleri ile kâğıtları tutup bardağa koymaya çalışır.( pipetin bir ucunu kâğıda dokundurup nefesi ile çekerek uzaktaki bardağa taşıyacak). Kâğıtları düşüren tekrar alıp taşımalıdır. Eşit sayıda kâğıdı ilk önce bardağa taşıyan 1. olur. Oyun ikişer kişi olarak yada daha fazla kişiyle aynı anda oynanabilir.

69
BENİMLE OYNAR MISIN? ORTAK OYUN KİTABI by nursen - Ourboox.com

ESRA DEMİRHAN EROĞLU

ORHANELİ FEVZİPAŞA İLKOKULU

 

OYUN ADI: ÇORAP BAŞIMDA ŞİŞELER YERDE
MALZEMELER: Külotlu çorap, iki aynı boyutta orta boy taş,500 mL pet şişeler
OYUN OYNANIŞI: Sınıf iki eşit gruba ayrılır. Öğrenciler sıra ile karşı gruptan iki kişi eşleşir. Başlarına geçirdikleri ayak kısmında taş olan külotlu çoraplar ile eller arkada olacak şekilde su dolu şişeleri devirmeye çalışırlar. İlk deviren hemen gurubunun yanına gider ve diğer öğrenci gelir. İlk bitiren gurup birinci olur.

71
BENİMLE OYNAR MISIN? ORTAK OYUN KİTABI by nursen - Ourboox.com

NURDOĞAN ÇEVİK

125.YIL ANAOKULU ORHANGAZİ

 

OYUNUN ADI: HULA HOP GEÇİRME
TÜRÜ: Yarışma
GELİŞİM ALANI:
Kazanım 1: Nesne/durum/olaya dikkatini verir.
GÖSTERGELERİ:
Dikkat edilmesi gereken nesne/durum/olaya odaklanır.
MALZEMELER: Hulahop (2 takım halinde oynandığı için her takım için 5 adet)
OYNANIŞI: İki çocuktan bir takım olur ve iki takım halinde oynanır. Takımlardaki çocuklar karşılıklı durur ve 5 hulahup un içinde  bir öğrenci vardır ve başla komutuyla hulahupları tek tek kendi vucudundan çıkarıp karşısındaki arkadaşının vücuduna takar. Ardından diğer arkadaşı da hulahupları arkadaşına takar ve ilk bitiren takım oyunu kazanır.

73
BENİMLE OYNAR MISIN? ORTAK OYUN KİTABI by nursen - Ourboox.com

NURDOĞAN ÇEVİK

125.YIL ANAOKULU ORHANGAZİ

 

OYUNUN ADI: ŞİŞEDEN TOP DÜŞÜRME OYUNU
OYUN TÜRÜ: Yarışma
GELİŞİM ALANI:Psikomotor Beceriler
MALZEMELER:2,5 lt lik plastik şişe 10 pinpon topu
OYNANMA ŞEKLİ:İçine 5 er adet pinpon topu konulmuş 2,5 lt lik su şişesi 2 çocuğun beline ağzı aşağıya gelecek şekilde bağlanır.Başla komutuyla hareket ederek ,oynayıp zıplayarak şişelerin içindeki pinpon toplarını önce düşürmeyi başaran çocuk alkışlanarak ödüllendirilir.Bol eğlence ve hareketli bir oyun.

75
BENİMLE OYNAR MISIN? ORTAK OYUN KİTABI by nursen - Ourboox.com

LEYLA KÜLCÜ

İKBALEVLER ANAOKULU/ ÇORUM

 

OYUN ADI: BALONUM DÜŞMESİN
OYUN TÜRÜ: YARIŞMA
GELİŞİM ALANI: Psikomotor beceriler, dikkat ve koordinasyon
MALZEMELER:  2 tane küçük battaniye ve 2  tane balon
OYNANIŞ ŞEKLİ: Çocuklar 5 şerli ya da altışarlı iki gruba ayrılır(gruplardaki öğrenci sayıları ya da grup sayıları sınıf mevcuduna göre ayarlanır.) Çocuklar battaniyelerin kenarlarından sıkıca tutarlar, öğretmen müzik eşliğinde her iki grubun balonlarını havaya atar, gruplar balonlarını düşürmeden battaniyeleri yardımıyla balonlarını havada zıplatmaya çalışırlar. Oyun grubun biri balonunu düşürünceye dek devam eder.

77
BENİMLE OYNAR MISIN? ORTAK OYUN KİTABI by nursen - Ourboox.com

LEYLA KÜLCÜ

İKBALEVLER ANAOKULU/ ÇORUM

 

OYUN ADI: EŞİMİ BUL
GELİŞİM ALANI: Bilişsel alan
MALZEMELER: Eşleştirme Kartları
OYNANIŞ ŞEKLİ: Çocuklar 5 kişilik gruplara ayrılır.(Oyun gruplarla sıra  sıra oynanır.  ) kartlar  karışık ve kapalı bir şekilde yere dizilir. Sırası gelen çocuk yerden bir kart açar, kart açık şekilde bırakılır, ikinci kartı açar, eğer ilk kartın eşini bulduysa  iki kartı da alır oyundan çıkar, eğer bulamadıysa kartların yerini değiştirmeden olduğu yerde kapatır, sıra yanındaki çocuğa geçer. Çocuklar açılan kartların yerlerini hafızalarında tutmaya çalışırlar. Oyun kartların eşini bulana dek devam eder.

79
BENİMLE OYNAR MISIN? ORTAK OYUN KİTABI by nursen - Ourboox.com

SEDEF SELEN KOCAKAYA

HÜSEYİN AK İLKOKULU

 

OYUNUN ADI: HOROZ DÖVÜŞÜ
OYUN TÜRÜ: Yarışma
GELİŞİM ALANI: Psikomor Alan- Dikkat Ve Koordinasyon
MALZEME:  Çocuklar 🙂
OYNAMA ŞEKLİ: Oyuncular iki gruba ayrılırlar. İki grubun oyuncuları karşılıklı olarak ayak burunları üzerinde çömelirler. Oyuncular, avuçlarını karşılarındaki oyuncunun yüz hizasında açarlar. Oyun başladığında her oyuncu karşısındaki oyuncunun sadece avucuna vurarak onun dengesini kaybettirmeye çalışır. Yere oturan ya da elleri yere değen oyuncu yanar. Tüm oyuncuları yanan grup oyunu kaybeder. Oyunu diğer grup kazanmış olur.

81
BENİMLE OYNAR MISIN? ORTAK OYUN KİTABI by nursen - Ourboox.com

SEDEF SELEN KOCAKAYA

HÜSEYİN AK İLKOKULU

 

OYUNUN ADI : MUMYA OYUNU
OYUN TÜRÜ: Yarışma
GELİŞİM ALANI: Psikomotor  Beceriler- Dikkat  Ve Koordinasyon
MALZEMELER: Tuvalet Kağıdı
OYNAMA ŞEKLİ : Çocuklar İkişerli Gruplara Ayrılırlar Kendi Aralarında İş Bölümü Yaparlar.Biri Hareketsiz Dururken Diğeri Eline Tuvalet Kağıdını Alıp Bekler. Gruplar Yan yana Birbirlerinin Hareketlerini Engellemeyecek Şekilde Dizilirler..Müzikle Mumyalama İşlemi Başlar İlk Olarak Arkadaşını Mumyalayan Grup Yarışmanın Galibi Olur..

83
BENİMLE OYNAR MISIN? ORTAK OYUN KİTABI by nursen - Ourboox.com

AYŞEGÜL DENİZ

ZÜBEYDE HANIM ANAOKULU KARESİ/BALIKESİR

 

OYUNUN ADI: BARDAKLAR KARTLARLA EŞLEŞİYOR

TÜRÜ: Yarışma (hareketli)
GELİŞİM ALANI: Bilişsel Alan, Psikomotor Alan
MATERYALLER: 20 adet plastik bardak, üzerinde 1’den 10’a kadar nokta olan kartlar (2 takım için ayrı ayrı)
OYUNUN OYNANIŞI: İkişer masa birleştirilerek iki uzun masa oluşturulur. İki masanın da uç kısmına üzerinde 1’den 10’a kadar rakamların yazılı olduğu bardaklar ve yine 1’den 10’a kadar noktalarla simgelenmiş kartlar dizilir. Sınıf iki gruba ayrılır ve her gruptan iki öğrenci seçilip masaların yakınında belirlenen bir noktaya yerleştirilir. Müziğin başlamasıyla çocuklar yere eğilip sürünerek masaların altından geçip ayağa kalkarlar. Daha sonra masanın üzerinde duran rakamların yazılı olduğu bardakları noktalarla simgelenmiş kartların üzerine koyup hepsini eşleştirdikten sonra tekrar masanın altından geçip oyuna ilk başladıkları yere varırlar. Önce bitiren öğrenciler alkışlanır. Eşleştirmelerin doğru olup olmadıkları oyun sonunda kontrol edilir.

85

86

AYŞEGÜL DENİZ

ZÜBEYDE HANIM ANAOKULU KARESİ/BALIKESİR

 

OYUNUN ADI: PONPONLARI TÜNELLERDEN GEÇİRME

TÜRÜ: Yarışma
MATERYALLER: Oynayacak çocuk sayısı kadar pipet (hijyen açısından), 2 ponpon, 3 renk fon kartondan kesilmiş şeritler (2 set hazırlanacak)
OYUNUN KURALLARI: Ponponlar masadan düşerse hemen alınıp masanın düştüğü bölümüne konulup oyuna devam edilir. Onun dışında kesinlikle ponponlara elle müdahale edilmeyecektir.
OYUNUN OYNANIŞI: İki masa aralarında belli bir mesafe olacak şekilde yan yana konulur. Her masanın üzerine 3 farklı renkten kesilmiş şeritlerle 3 köprü yapılır. Bu köprüler birbirinden hiza olarak farklı konum dalardır. Sınıf ikiye ayrılır ve her gruptan birer öğrenci seçilip masanın önüne geçirilir. Her çocuğun eline birer pipet verilir ve masaların üzerine birer ponpon konulur. Öğretmenin “başla” komutuyla beraber çocuklar pipetler yardımıyla üfleyerek ponponları sırayla köprülerin altından geçirmeye çalışırlar. Üçüncü köprüden ponponunu ilk geçiren oyunu kazanmış olur.

87

88

MELTEM ÇAKIR

ALTINYILDIZ EĞİTİM KURUMU/NEVŞEHİR

 

OYUNUN ADI:  EVİMİZ KÖYÜMÜZ

GELİŞİM ALANI: Bilişsel Gelişim ve Psikomotor Gelişim

AMAÇ: Çocukların dikkatini geliştirir. bedensel gelişimine yardımcı olur.

MATERYAL: Tebeşir

OYUNUN OYNANMASI: İki tane büyük daire çizilir. Birinin adı ‘’Ev’’,diğerinin adı ‘’Köy’’ ,olur. Öğretmen çocuklara evimiz dediği zaman ilgili dairenin içine, köyümüz dediği zaman yine ilgili dairenin içine atlamaları gerekir. Önce yavaş sonra hızlı bir şekilde söyleyerek çocukları şaşırtmaya çalışır. Şaşıran çocuk oyun dışı kalır

89
BENİMLE OYNAR MISIN? ORTAK OYUN KİTABI by nursen - Ourboox.com

MELTEM ÇAKIR

ALTINYILDIZ EĞİTİM KURUMU/NEVŞEHİR

 

OYUNUN ADI: KAHKAHA OYUNLARI

GELİŞİM ALANI: Dikkat ve motor hareketlerini kontrol etmesine yardımcı olur .

AMAÇ: Çocukların dikkatini arttırır. Çocukların motor hareketlerini kontrol altına almalarına yardımcı olur.

MATERYAL: Tebeşir.

OYUNUN OYNANMASI: Öğretmen elinde tutuğu bir eşyayı göstererek ‘’Çocuklar, bu elimdeki tebeşiri yukarı attığımda herkes istediği gibi kahkahalarla gülebilecek ama tebeşiri tuttuğum zaman hiç kimse gülmeyecek, ciddi olacak ‘’der. Önce oyunun bir denemesi yapılabilir. Sonra uygulamaya geçilir. Bu arada gülmesini tutamayan olacaktır. Ama birkaç kez kurala uymayan olursa bir süre oyuna katılamaz. Hiç yanılmayan olursa, oyun monoton bir şekilde dönüşürse öğretmen elindeki eşyayı yukarı atarmış gibi yapar ve avucuna saklar. Bu hareket birçok oyuncuyu şaşırtabilir.

91
BENİMLE OYNAR MISIN? ORTAK OYUN KİTABI by nursen - Ourboox.com

SEVGİ YAVUZ

MAREŞAL FEVZİ ÇAKMAK İLKOKULU- KEPEZ- ANTALYA

 

OYUNUN ADI: PİNPON TOPLARINI ÜFLERİM OYUNU (HAREKETLİ OYUN)
GELİŞİM ALANI: Psikomotor Gelişim, Bilişssel ve Duyuşsal Gelişim
AMAÇ: Çocukların bedensel koordinasyonlarını, dikkatlerini, konsantrasyonları ve zamanı etkili kullanmalarını geliştirmektir.
MALZEMELER: 5 tane karton bardak, 5 adet pinpon topu, 2 adet masa.
OYNANIŞ ŞEKLİ: Bütün Webinarlardaki okullar önceden 2 tane masanın üzerine içlerinde 5’şer tane pinpon topu olan, 5 tane karton bardağı eşit şekilde yerleştirirler. Sınıf eşit sayıda iki takıma ayrılır, Takımlara isim verilir.2 takımdan 1 er tane öğrencimiz elleri arkada bekler. Öğretmenin BAŞLA(: komutuyla
WEBİNARa katılan tüm okullarda öğrenciler aynı anda yarışmaya başlar. Nefesini kullanarak önündeki 5 bardaktan bütün pinpon toplarını çıkartabilen öğrenci kazanır.
Her takımdan 5 er kez oyuncu çağrılır. En fazla yarışı kazanan öğrencilerin takımı kazanır. Diğer kaybeden takım, kazanan arkadaşlarını tokalaşarak tebrik eder. Teşekkürler.

93
BENİMLE OYNAR MISIN? ORTAK OYUN KİTABI by nursen - Ourboox.com

SEVGİ YAVUZ

MAREŞAL FEVZİ ÇAKMAK İLKOKULU- KEPEZ- ANTALYA

 

OYUN ADI: İSTOP (geleneksel oyun)
GELİŞİM ALANI: dikkat, psikomotor
OYUN: Çocuklar büyük bir çember olur. Bir tane ebe çocuk belirlenir. O çocuğumuz çemberin ortasına geçer. Ebe bir çocuk ismi söyler. Topu hava attığında adı söylene çocuk topu tutana kadar herkes koşarak uzaklaşır. Çocuk topu tutunca İSTOP der. Sonra bir renk söyler, herkes o rengi bulup tutmaya çalışır. Tutamayan çocuğa ebe çocuk elindeki top ile vurmaya çalışır. Vurulan çocuğumuz ebe olur. Çok eğlenceli ve bol gülmeli geleneksel bir oyunumuzdur.

95
BENİMLE OYNAR MISIN? ORTAK OYUN KİTABI by nursen - Ourboox.com

AYŞEN TÜFEKÇİ

EYYUP GENÇ İLKOKULU /İSTANBUL

 

OYUNUN ADI: HİKÂYE KÜPLERİ

GELİŞİM ALANI: Dil gelişimi ve Sosyal Gelişimi

AMAÇ: Çocukları dil gelişimine destek olarak kelime dağarcığını geliştirmek. Birbiri ile bağlantılı cümleler kurarak hikâye oluşturma ve hayal gücünü desteklemek

MALZEMELER: Renkli ve renksiz resimli küp açılım kâğıtları, yapıştırıcı, karton, koli bandı, makas

OYNANMASI: 20 çocuk ile oynanabilir. Daha önceden renksiz olan resimli küp çizimleri çocuklara dağıtılır. Onlardan boyamaları istenir. Boyanan küp açılım resimleri eve gönderilir. Ya da renkli olanlar da dağıtılabilir. Evde ailelerden küp açılım resmini kalın kartona yapıştırmaları istenir. Daha sonra kesilerek küp şekli verilir. Küp içine kesilen artık kâğıt, poşet, pamuk vs. doldurularak küp yapıştırılır. En son olarak küpün üstünden bir kaç koli bandı ile geçilir. Hazırlanan küplerden çocukların birkaç tane seçip (4.5.6 vs) masa üstüne atmaları istenir. Küpün üstte olan yüzeyindeki resim için birbirine bağlı cümlelerle bir hikâye oluşturulur. Bu şekilde hayal gücü ve kelime dağarcığının gelişmesi amaçlanır.

97
BENİMLE OYNAR MISIN? ORTAK OYUN KİTABI by nursen - Ourboox.com

AYŞEN TÜFEKÇİ

EYYUP GENÇ İLKOKULU /İSTANBUL

 

OYUNUN ADI: TANGRAM

AMAÇ: Görsel algı, şekiller, problem çözmeyi desteklemek.

MATERYAL: Keçe,ava,karton vb malzemeler

YAPILIŞI:20*20 ölçüde(istenilen ölçü de olabilir) İstenilen malzemeden kare kesilir. Kesilen kare içine kare tangram şekilleri çizilerek kesilir.7 parça şeklimiz hazırlanır.2 büyük üçgen, 2 küçük üçgen, bir orta boy üçgen, bir kare, bir paralelkenar.

OYNANMASI: 20 ve üzeri çocukla oynanabilir. Her çocuğun önünde kendine ait tangramı olmalı. Çocuklara teker teker tangram parçaları anlatılır.2 üçgenden bir kare, iki üçgenden büyük üçgen, 2 üçgenden bir paralelkenar oluşturulabileceği anlatılır./ parçayı kullanarak çocuklara hikayeli bir şekilde bir üçgen kullanılması anlatılır.(videoda anlatımı var)Bu şekilde bütün çocukların yapması istenir. Daha sonra iki büyük parçayı elimize alarak diğer 5 parçaya dokunmadan paralel kenar ve dikdörtgen oluşturmaları istenir. En son olarak sadece 2 parçayı kullanarak  farklı şekiller oluşturmaları istenir.

99
BENİMLE OYNAR MISIN? ORTAK OYUN KİTABI by nursen - Ourboox.com

SERPİL YILDIRIM

ARPAÇBAHŞİŞ YARDIMCILAR İLKOKULU

 

OYUNUN ADI: KOLİ BANDINA PİNPON TOPU YAPIŞTIRMA YARIŞMASI OYUNU
İki duvar arasına(kolon ya da uygun bir yer olabilir) resimdeki gibi koli bantları, hepsi aynı yöne bakacak şekilde yapıştırılır. Yaklaşık 1,5-2 metre uzaya bir çizgi çizilir. Her çocuğa 5 adet pinpon topu verilir. Çocuklar pinpon topları koli bantlarının olduğu yere hızlıca fırlatır. En çok pinpon topunu yapıştıran birinci seçilir alkışlanır. Çocuklar sırayla topları atarken her yapışan topta alkışlanır. Hiç yapıştıramayan çocukların morali bozulmaması için teselli edilebilir. Tüm sınıfla oynanabilecek güzel bir oyun. Bazı çocuklara top toplama görevi verilebilir.

101
BENİMLE OYNAR MISIN? ORTAK OYUN KİTABI by nursen - Ourboox.com

SEDA METE

ZİYA GÖKALP İLKOKULU – GAZİANTEP

 

OYUN ADI: DİŞLERİMİZİ FIRÇALAYALIM

GELİŞİM ALANI: Motor Gelişim, Öz bakım Becerileri
MALZEMELER: Çoğaltılmış diş resmi, poşet dosya, tahta kalemi, diş fırçası
NASIL OYNANIR:
Önceden çıkartılan diş resimleri poşet dosyalara koyulur ve kâğıtların çıkmaması için dosyanın ağzı bantlanır. Daha sonra silinebilir tahta kalemi ile diş resminin üzerine  siyah noktalar çizilir. Çocuklar iki gruba ayrılır ve yan yana olacak şekilde masalara geçerler, her çocuğa bir diş resmi verilir. Her masanın başındaki çocuğa diş fırçası verilir. Müzik başlayınca yarışma da başlar. Birinci çocuk elindeki fırça ile diş resmi üzerindeki lekeleri fırçalayarak temizler ve fırçayı yanındaki arkadaşına verir, sonra o da fırçalayınca yanındakine verir ve bu şekilde devam eder. Tüm dişleri önce temizleyen grup yarışmayı kazanır (tabi önemli olan kazanmak değil eğlenmek :)) Grup sayısı ve gruplardaki öğrenci sayısı sınıfa göre düzenlenebilir

103
BENİMLE OYNAR MISIN? ORTAK OYUN KİTABI by nursen - Ourboox.com

SEDA METE

ZİYA GÖKALP İLKOKULU – GAZİANTEP

 

OYUN ADI: SAYI YARIŞMASI

GELİŞİM ALANI: Motor Gelişim, Zihinsel Gelişim
MALZEMELER: Küçük parçalı masa oyuncağı/lego vb., pastel boya
NASIL OYNANIR: Çocukların öğrendiği herhangi bir sayı belirlenir ve masalara büyük bir şekilde o sayı yazılır. Masa sayısı kadar öğrenci seçilir ve masaların başına geçerler. Müzik eşliğinde yarışma başlar ve çocuklar küçük parçalı masa oyuncağı/Lego vb. nesneleri, sayının çizgilerinin üzerinde yan yana dizerek sayıyı tamamlar. Burada önemli olan, nesneleri dizmeye sayının yazılış yönünden başlamalarını sağlamaktır. Bu sayede yazılış şekli de pekişmiş olur. Aynı oyun şekiller ya da çizgi çalışması şeklinde de yapılabilir.

 

105
BENİMLE OYNAR MISIN? ORTAK OYUN KİTABI by nursen - Ourboox.com

MELEK ŞİMŞEK

HACILAR YILMAZ TURGAN İLKOKULU/BURDUR

 

OYUNUN ADI: KURDELEYLE KUTU TAŞIMA
OYUN TÜRÜ: Dikkat ve yoğunlaşma oyunu
GELİŞİM ALANI: Psikomotor beceriler, dikkat ve yoğunlaşma, dengeleme
MALZEMELER: 15*15 cm ebadında kutu, öğrenci sayısı kadar kurdele, kalem
OYNAYIŞ ŞEKLİ: Öğrenciler 2 gruba ayrılır.  Öğrenciler yüz yüze gelecek ve karşısındaki öğrenciyle aralarında bir metre kalacak şekilde sıralanırlar. Her bir öğrencinin ellerindeki kurdeleyi
karşısındaki öğrenciyle gererek tutmaları istenir. Öğretmen ilk öğrencilerin ellerinde tuttuğu kurdelenin tam ortasında kutuyu(ağırlık olarak içine birkaç kalem koyulur) yerleştirir ve kutuyu düşürmeden yanlarındaki öğrencilerin ellerinde tuttuğu kurdeleye taşımaları istenir. Kutu yere düştüğünde en baştan başlayarak kutuyu yeniden taşımaları gerektiği belirtilir.

107
BENİMLE OYNAR MISIN? ORTAK OYUN KİTABI by nursen - Ourboox.com

MELEK ŞİMŞEK

HACILAR YILMAZ TURGAN İLKOKULU/BURDUR

 

OYUN ADI: MEYVE SEPETİ
OYUN TÜRÜ: Dikkat, hız oyunu
GELİŞİM ALANI: Motor gelişim
MALZEME: A4 Kâğıt
OYNAYIŞ ŞEKLİ: A4 kâğıtlarına erik, muz, çilek, elma gibi meyvelerin isimleri yazılır ve yere bırakılır. Her kâğıdın üzerine öğrenciler yerleşir. Bir kişi ebe olur. Lider elma dediğinde elmalar, çilek dediğinde çilekler, muz dediğinde muzlar, erik dediğinde erikler kendi aralarında yer değiştirir. Eğer lider herkes derse tüm meyveler karışık olarak yer değiştirir. Ortadaki ebe bu değişim esnasında kendine yer kapmaya çalışır.

109
BENİMLE OYNAR MISIN? ORTAK OYUN KİTABI by nursen - Ourboox.com

LEYLA ERDOĞAN

KOZLU FATİH ANAOKULU/ZONGULDAK

 

OYUN ADI: BARDAKTAN KULE YAPMA

MALZEMELER: Kâğıt pet bardak -cd -düz bir zemin
OYUNUN ŞEKLİ: Yarışma
OYUN: iki çocuk seçilir. Malzemeler çocuklara verilir. Bir cd bir bardak koyarak en uzun kuleyi en kısa sürede bitirmeleri istenir. Zamanında bitiren oyunu kazanır. Süreçte yıkılan kuleler olacaktır çocuğun pes etmeden baştan yapması desteklenmelidir.

111
BENİMLE OYNAR MISIN? ORTAK OYUN KİTABI by nursen - Ourboox.com

LEYLA ERDOĞAN

KOZLU FATİH ANAOKULU/ZONGULDAK

 

OYUN ADI: SIRTINDAKİ TOPLARI DANS EDEREK BOŞALT

MALZEMELER: Pinpon topları veya küçük renkli toplar
– 5 ltlik pet şişe
OYUN: iki çocuk seçilir ve ağız kısmı kesilmiş pet şişeler çocukların beline bağlanır. Pet şişelerin içine eşit miktarda toplar koyulur ve müzik açılır. Çocuklar dans ederek hoplayarak zıplayarak bütün topları boşaltmaya çalışırlar. Kovasında top kalmayan oyunu kazanır.

113
BENİMLE OYNAR MISIN? ORTAK OYUN KİTABI by nursen - Ourboox.com

AHU KARATAS

HÜSEYİN AK İLKOKULU

 

OYUN ADI: SESLI HARFLERI BUL

Sesli harflerle başlayan görseller çocuklara verilir. Hangi sesle başladıkları üzerine kısa bir çalışma yapılır. Ardından hikâye okunacağı ve bu seslerden bazılarının hikâye içinde gizlendiği söylenir hikâyede gizlenen sesi fark ettiklerinde o sesle başlayan görseli ters çevirmeleri istenir. Hikâye bittiğinde hangi sesleri ters çevirdikleri ve hikâyenin neresinde geçtiği sorulur.
TATLI ANASINIFI ÖĞRENCİLERİ 
BIR varmış bir yokmuş Hüseyin Ak İlkokulu nün çok tatlı anasınıfı öğrencileri varmış. Bir gün hikâye dinlerlerken sınıfa bir kedi girmiş. Çocuklar
-Aaaaaaa diye bağırmışlar. Kedicik çok korkmuş. Hemen dolabın arkasına saklanmış. Beklemişler beklemişler kedicik çıkmamış. Çocuklar beklemekten sıkılmışlar. Başlamışlar oflamaya
-Oooooof ooooofff
Öğretmenleri
-Çocuklar bu kediciği dolabın arkasından nasıl çıkarabiliriz? Düşünün bakalım
-Iııııııııııı sesleri yükselmiş.
Herkes fikrini söylemiş ve kediciğe mama vererek çıkarmaya karar vermişler . Tam o sırada
-Üüürü üüürü diye bir ses duyulmuş. Çınar birden uyanmış. Meğer hepsi bir rüyaymış.

115
BENİMLE OYNAR MISIN? ORTAK OYUN KİTABI by nursen - Ourboox.com

AHU KARATAS

HÜSEYİN AK İLKOKULU

 

OYUNUN ADI: PİPETLE BASKET

TÜRÜ: Yarışma
GELİŞİM ALANI:Psikomotor ve bilişsel alan
OYUNCU SAYİSİ: 2
MALZEMELER: 8 adet cam soda şişesi, 2 pipet, 4 pinpon topu,
2 bardak
OYNANIŞ SEKLI:
4 Sise ters olarak bitişik şekilde sıralanır. Sona bardak konur.
1. Şişenin üstüne pinpon topu koyulur. Çocuklar pipetle Üfleyerek topu sondaki bardağa basket atarlar. İki topu basket atan kazanır.

117
BENİMLE OYNAR MISIN? ORTAK OYUN KİTABI by nursen - Ourboox.com

ZELİHA GÜR

ŞEYH EDEBALİ ÜNİVERSİTESİ ANAOKULU

 

OYUNUN ADI: TİLKİ TİLKİ SAATİN KAÇ ?
Çocuklar oyun alanına alınır. “Tilki Tilki Saatin Kaç” oyunu çocuklara anlatılır. Rol dağılımı yapılır. Çocuklardan biri ebe olarak seçilir ve ebeyle oyuncular arasına bir mesafe konur. Oyuncular “Tilki tilki saatin kaç” derler. Tilki rolündeki çocuk bir sayı söyler. Çocuklar Tilkinin söylediği sayıya göre adım atarlar. Eğer tilki kazandibi derse oyuncu başlangıç noktasına geçer. Adımları sırasında ebenin yanına en çabuk kim ulaşırsa o ebe olur ve oyun yeniden başlar. Oyun sonunda değerlendirme yapılır. Çocukların oyun hakkındaki duygu ve düşünceleri dinlenir.

119
BENİMLE OYNAR MISIN? ORTAK OYUN KİTABI by nursen - Ourboox.com

ZELİHA GÜR

ŞEYH EDEBALİ ÜNİVERSİTESİ ANAOKULU

 

OYUNUN ADI: PİPETLE PİNPON TOPU TAŞIMA
MATERYALLER: PİN PON TOPU, BARDAK, PİPET, SU.
OYUNUN OYNANIŞI :
Oyun iki kişi ile oynanır. iki kişi içinde 4 er adet bardağın içine su doldurulur ve üzerlerine birer adet pinpon topu koyulur. Pinpon toplarına pipet ile üfleyerek son bardağa getiren oyunu kazanır.

121
BENİMLE OYNAR MISIN? ORTAK OYUN KİTABI by nursen - Ourboox.com

KAMİRAN ÇAKARA

EYYUP GENÇ İLKOKULU İSTANBUL

 

OYUNUN ADI: SUDOKU
BİLİŞSEL ALAN: Akıl oyunu 16 Çocuk
MALZEMELER: Sınıf zeminine 4 ‘lü sudoku ızgarasını çizmek için renkli bant veya renkli tebeşir. Daha önceden belirlenen 4 renkten dörderli tişört ( kırmızı, sarı, mavi, yeşil ) Oyun kartı
Sınıf içi çalışmalarla çocukların sudoku oyunu ile tanışması sağlanır. Oyun sırasında çocuklar giydikleri tişört rengine uygun sudokunun satır sutün ve bölge temel unsurlarına dikkat ederek sudoku ızgarasında yerlerini alır. Bir tane oyun kartı hazırlanır. Oyun kartı bütün çocukların görebileceği bir yere asılır. Çocuklar o oyun kartına göre yerleşir. Oyun kartında boş kalan yerlere her rengin satırda sütunda ve bölgede bir kere yer alması kuralına göre yerleşir. Çocuklar oyunu ortaklaşa oynarlar ve birbirlerini yönlendirebilirler.

123
BENİMLE OYNAR MISIN? ORTAK OYUN KİTABI by nursen - Ourboox.com

KAMİRAN ÇAKARA

EYYUP GENÇ İLKOKULU İSTANBUL

 

OYUNUN ADI: 3 TAŞ OYUNU
BİLİŞSEL ALAN : Akıl Oyunu 16 Çocuk
MALZEMELER: Kağıda çizilip Laminasyon filmi ile kaplanmış 3 taş oyun kartı ve pul, düğme veya benzeri bir nesne ile her çocuk için üçer tane verilir.
OYNANIŞ ŞEKLİ
Çocuklar uygun bir yerde karşılıklı oturarak oyun tablası ve taşları ile oyunu oynarlar. Oyuncuların amacı, kesişme noktalarına yerleştirilen taşlarla yatay, dikey ya da çapraz yönde bir sıra oluşturmaktır. Oyuncular taşlarını sırayla ve teker teker boş kesişme noktalarına yerleştirerek oyunun başlangıç konumunu oluştururlar. Sonra her oyuncu sırayla bir taşını komşu bir boş noktaya geçirir ve üçlü bir sıra oluşturmaya ve arkadaşının sıra oluşturmasını engellemeye çalışır. Taşlarıyla ilk sırayı oluşturan oyuncu oyunu bitirir.

125
BENİMLE OYNAR MISIN? ORTAK OYUN KİTABI by nursen - Ourboox.com

YURDAGÜL ÖNDER ÖZ

ANKARA AKYURT KOZAYAĞI İLKOKULU

 

OYUNUN ADI: PRATİK BARDAKLAR
YAŞ GRUBU: 4-11 yaş
KULLANILACAK MALZEMELER: 5 farklı renge sahip bardak (kırmızı, sarı, yeşil, mavi ve turuncu renk bardak),flash kartları.
OYUNUN OYNATILIŞI: Köpük bardaklar belirlenen 5 renge boyanır.  flash kartlara renklerin farklı sıra ile dizilerek hazırlandığı şekiller çizilir. amaç öğrencinin bu şekillerdeki renk sırasını algılayıp olabildiğince hızlı bardakları flash karttaki sıra ile dizebilmesidir.
ÖRNEK UYGULAMA: flash kartta kırmızı sarı yeşil turuncu ve mavi filler var kabul edelim. aynı sıra ile aynı renk bardakları en hızlı olarak dizen öğrenci oyunu kazanır.

127
BENİMLE OYNAR MISIN? ORTAK OYUN KİTABI by nursen - Ourboox.com

YURDAGÜL ÖNDER ÖZ

ANKARA AKYURT KOZAYAĞI İLKOKULU

 

OYUNUN ADI: MENTAL ARİTMETİKLE SAYILARI TANIYORUM
YAŞ GRUBU: 4-11 yaş
KULLANILACAK MALZEMELER: ellerimiz
OYUNUN OYNATILIŞI: Öğrencilerin sağ elleri birlik, sol elleri onluk olarak adlandırılacak. Sağ el işaret parmağı yere bastırıldığında  1,orta parmak 2,yüzük parmağı 3,serçe parmağı 4 ve başparmak 5 olarak isimlendirilir. Sol el için ise,

İşaret parmağı yere bastırıldığında  10,orta parmak 20,yüzük parmağı 30,serçe parmağı 40 ve başparmak 50 olarak isimlendirilir. Verilen sayıyı parmakları ile en hızlı şekilde yapan öğrenci yarışmayı kazanır.
ÖRNEK UYGULAMA: sayımız 36 olsun. Bu durumda sol el onluk ve yüzük parmağı 30’u ifade ettiği için yüzük parmağı, sağ el birlikleri ifade ettiği için 5 başparmağı 1 de işaret parmağını ifade ettiği için 5+1=6 olduğu için sağ elin baş ve işaret parmağı birlikte yere bastırılır. Bu sayede sayımız parmaklarımız ile mental aritmetik ile yazılmış olur.

129
BENİMLE OYNAR MISIN? ORTAK OYUN KİTABI by nursen - Ourboox.com

BEDİA DERYA TOPÇU

ÇAĞRIBEY İLKOKULU TUZLA/İSTANBUL

 

OYUNUN ADI: CHINESE WHISPERS(KULAKTAN KULAĞA)

TÜRÜ: yarışma(hareketli)
GELİŞİM ALANI: duyusal ve motor alanı
OYNAYIŞ ŞEKLİ: Birkaç kişiden oluşan bir grup oluşturulur. Kulaktan kulağa  cümleler söylenir. En son oyuncu cümleyi yüksek sesle söyler. eğer doğru söylemiş ise oyun başarıyla tamamlanmış sayılır.

131
BENİMLE OYNAR MISIN? ORTAK OYUN KİTABI by nursen - Ourboox.com

BEDİA DERYA TOPÇU

ÇAĞRIBEY İLKOKULU TUZLA/İSTANBUL

 

OYUNUN ADI: SIT DOWN /STAND UP(OTUR KALK YADA  GECE/GÜNDÜZ)
TÜRÜ:Yarışma(hareketli)
GELİŞİM ALANI:Motor,bilişsel,dil gelişimi
OYNAYIŞ ŞEKLİ:öğretmen  gece sıt down dediği zaman öğrenciler oturur,stand up dediği zaman ayağa kalkar

133
BENİMLE OYNAR MISIN? ORTAK OYUN KİTABI by nursen - Ourboox.com

ÜMMÜ TABAN

DENİZLİ KARŞIYAKA İLKOKULU

 

OYUNUN ADI: SIRT SIRTA TOP TAŞIMA
TÜRÜ: Yarışma, hareketli
GELİŞİM ALANI: Motor ve bilişsel gelişim
MALZEMELER: Voleybol, hentbol topu
OYNANIŞ ŞEKLİ: Çocuklar boyları denk olacak şekilde eşlenirler. Eşler sırt sırta vererek aralarına bir top alırlar. Topu belirlenen noktaya düşürmeden taşımaktır amaçları. Takım olarak ta oynanabilir. Topu düşüren yanar. Çeşitlendirilebilecek bir oyundur.

135
BENİMLE OYNAR MISIN? ORTAK OYUN KİTABI by nursen - Ourboox.com

ÜMMÜ TABAN

DENİZLİ KARŞIYAKA İLKOKULU

 

OYUNUN ADI: HALKADAN GEÇİYORUM
TÜRÜ: Hareketli oyun, yarışma
GELİŞİM ALANI: Motor beceriler, bilişsel beceriler
MALZEMELER: Hula hoplar
OYNANIŞI: Öğrenciler iki gruba ayrılır. Her grup el ele tutuşarak bir daire oluşturur. Daire başındaki öğrencinin koluna halka takılır. Öğrenciler sıra ile hulahopun içinden ellerini çözmeden ve düşmeden geçmeye çalışırlar. Önce bitiren ve hiç çözülmeyen grup kazanır. Eğlenceli bir oyun.

137
BENİMLE OYNAR MISIN? ORTAK OYUN KİTABI by nursen - Ourboox.com

HAYRİYE BAŞKAN GÜLMEZ

SEKA İLKOKULU- KASTAMONU- TAŞKÖPRÜ

 

OYUNUN ADI: PALYAÇONUN KARNINI DOYUR

TÜRÜ: Hareketli
GEŞİM ALANLARI: Fiziksel Gelişim ve Dilsel Gelim Alanı

OYUNUN UYGULANIŞI
Oyun alanına kalın mukavvaya çizilmiş ağzı daire şeklinde oyulmuş bir palyaço resmi koyar. Yükseklikği çocukların boyuna göre ayarlanır ve çocuklar arka arkaya sıraya geçerler.Hepsi sırayla ellerindeki topu palyaçonun ağzına atmaya çalışırlar. Oyun sırasında istenirse müzikte verilebilir.

139
BENİMLE OYNAR MISIN? ORTAK OYUN KİTABI by nursen - Ourboox.com

HAYRİYE BAŞKAN GÜLMEZ

SEKA İLKOKULU- KASTAMONU- TAŞKÖPRÜ

 

OYUNUN ADI: SEPETE GİR OYUNU
OYUNUN TÜRÜ: Hareketli
GELİŞİM ALANLARI: Motor gelişimi
KURAL: Aynı değişimde çıktığı sepete giremez.

 

OYUNUN OYNANIŞI:

Çocuklar üçerli guruplara ayrılıyor. 2 kişi yüz yüze bakacak şekilde el-ele tutuşuyor. Diğeri araya giriyor. Her gurup üç kişi oluyor. Bir kişi ebeci seçiliyor. Değiş komutuyla aradaki öğrenci başka bir sepete girmeye çalışıyor. Bu ara ebe kendine bir sepet buluyor. Ara ara kenardakileri içeri alıp yer değişikliği yapılıyor.

141
BENİMLE OYNAR MISIN? ORTAK OYUN KİTABI by nursen - Ourboox.com

MERVE SERAP CAN

İSTANBUL EMRULLAH TURANLI İLKOKULU

 

OYUNUN ADI: EMOJİLERLE DUYGULARI CANLANDIRMA
TÜRÜ: Doğaçlama rol oynama
GELİŞİM ALANI: Duygusal/ Bilişsel Gelişim
MALZEMELER:  A4 kağıdına çizilmiş (gülen, ağlayan, şaşkın, üzgün, korkmuş vb.) emojiler.
Boya kalemleri ve arka fon için karton, yapıştırıcı.
OYNANIŞI: Öncelikle A4 kağıdına çizilmiş emojiler boyanır. Sonra arka fon kartonuna yapıştırılır. Emojiler ters çevrilmiş şekilde masanın üzerine konur. Çocuklardan biri rastgele bir tane seçer. Seçtiği emojideki duyguyu taklit eder. Örneğin: Üzgün surat emojisi seçilmiştir. Çocuk üzülmüş birini canlandırır ve neden üzgün olduğunu özgün cümleleriyle anlatır.

143
BENİMLE OYNAR MISIN? ORTAK OYUN KİTABI by nursen - Ourboox.com

MERVE SERAP CAN

İSTANBUL EMRULLAH TURANLI İLKOKULU

 

OYUNUN ADI: JUNİOR SURVİVOR
TÜRÜ: Yarışma
GELİŞİM ALANI: Psikomotor Gelişimi/ Bilişsel Gelişim
MALZEMELER:  4 adet hulahop, 2 adet bir metrelik ip (ipleri çocuklar da tutabilir sandalye ya da varsa kazıklara bağlanabilir.), 2 adet içi kum ya da taşla doldurulmuş pet şişe,  6 adet şişelerden geçecek boyutta halkalar. Sınır çizgilerini çizmek için tebeşir.
OYNANIŞI: Çocuklar iki gruba ayrılır. Hulahoplar ikişerli olarak dizilir arada  2-3 metrelik boşluklarla ipler de yerleştirilir.  Arada üç metre bırakılır şişeler konur. İki Çocuk başlangıç olarak hulahoplardan geçer sonra koşarak ipin üzerinden atlar  sınır çizgisine gelince elindeki halkaları belli mesafeden (5 yada 10 adım) halkaları fırlatıp şişelere geçirmeye çalışır ilk geçiren grup sayı kazanır. (Arada koşmak için bırakılacak mesafeyi alanın genişliğine göre ayarlayabilirsiniz.)

145
BENİMLE OYNAR MISIN? ORTAK OYUN KİTABI by nursen - Ourboox.com

GÜLNUR DOĞAN

BEYAZ TEBEŞİR İLKOKULU

 

OYUN: RİTMİK BARDAK
MALZEME: kağıt bardak, düdük
iki kişilik oynanacak bir oyun. Ortada karışık olarak bulunan sayı yazılı olan kâğıt bandaj istenilen şekilde ilk dizen düdüğü çalar. düdüğü çalan kişinin bardakları yüksek sesle sayarak kontrol edilir. Doğruysa puanı kapar.

147
BENİMLE OYNAR MISIN? ORTAK OYUN KİTABI by nursen - Ourboox.com

GÜLNUR DOĞAN

BEYAZ TEBEŞİR İLKOKULU

 

OYUNUN ADI: KULE

MALZEME: Küpler iki kişilik oynanacak bir oyun. Karışık olarak bulunan 10 adet küpü kule olacak şekilde üst üste düşürmeden ilk dizen oyunu kazanır.

149
BENİMLE OYNAR MISIN? ORTAK OYUN KİTABI by nursen - Ourboox.com

BURCU ULUYILMAZ

ÇAĞRIBEY İLKOKULU TUZLA/İSTANBUL

 

OYUNUN ADI: GEZGİN TOP
AMACI: Denge, Koordinasyon, Çabukluk, Dikkat, Dayanıklılık,
Grup Dinamiği Oluşturmak
GELİŞİM ALANI: Psikomotor Beceriler, Dikkat Ve Koordinasyon
OYUNUN YAŞ GRUBU:7 Yaş Ve Üzeri
OYUNCU SAYISINA GÖRE: Takım Oyunları
OYUN ALANI: Bahçe Ve Salon Oyunları
ARAÇ VE GEREÇLER: Plastik Bardak, Küçük Top, Kuka
OYUNUN KURALLARI VE OYNANIŞI:
Her öğrencinin elinde plastik bardak olacak şekilde hazırlık yapar. Öğrenciler tek sıra olacak şekilde ,iki takıma ayrılır.Her iki takımın başındaki  öğrencinin bardağına bir top konulur.Başlama düdüğü ile öğrenci bardağının içindeki topu ,arkasına dönmeden,tam arkasındaki arkadaşının bardağına aktarır.En arka bardağa ulaşan topu alan öğrenci sıranın başına gelerek aynı işlemi uygular.Ancak top yere düşerse,oyun kaldığı bardaktan değil,tekrar en baştaki bardaktan başlar.Sırayı en hızlı şekilde tamamlayan takım oyunun galibi olur.

151
BENİMLE OYNAR MISIN? ORTAK OYUN KİTABI by nursen - Ourboox.com

BURCU ULUYILMAZ

ÇAĞRIBEY İLKOKULU TUZLA/İSTANBUL

 

OYUNUN ADI: TOPLA KAZAN OYUNU

AMACI: Denge, Koordinasyon, Çabukluk, Dikkat, Dayanıklılık, Grup Dinamiği Oluşturmak

GELİŞİM ALANI :Psikomotor Beceriler,Dikkat Ve Koordinasyon oyunun

YAŞ GRUBU:7 Yaş Ve Üzeri

OYUNCU SAYISI: 2 ya da 3 Kişilik Takım Oyunu

OYUN ALANI: Bahçe Ve Salon

OYUN ARAÇ VE GEREÇLER: Plastik Küçük Kova, En Az 20 Adet Küçük Pinpon Topu Boyutunda Plastik Toplar, Tebeşir

OYUNUN KURALI:2 ya da 3 Kişilik İki Takım Oluşturulur. Yere çizilen dairenin içinde öğrenciler hazır beklerler. Dairenin İçine ayrıca bir adet küçük kova ya da kutu konulur. Dairenin dışına ve uzağına, rastgele yerleştirilmiş küçük plastik toplar bırakılır. Düdükle beraber her iki takım, yere bırakılan topları sadece bir adet almak üzere, kendi dairelerinde bulunan kutuya taşırlar. En fazla topu toplayan takım, bir puan kazanır. En fazla sayı alan gruplar kendi aralarında tekrar yarışabilirler. Böylece oyunun galip gelen takımı belirlenir.

yarışabilirler. Böylece oyunun galip gelen takımı belirlenir.

153
BENİMLE OYNAR MISIN? ORTAK OYUN KİTABI by nursen - Ourboox.com

SEVAL BULUT AYDIN

ŞEHİT ÖĞRETMEN HACI ÖMER SERİN İLKOKULU MERSİN ERDEMLİ

 

OYUNU ADI: PRATİK BARDAKLAR
AMACI: Dikkat, yoğunlaşma, hız
YAŞ GRUBU: 6+  6 kişilik bir oyun
OYUN ALANI: sınıf
MALZEMELER:  30 adet 5 farklı  renkte plastik bardak ve zil
kurallar:   zil masanın ortasına yerleştirilir. Kartlar kapalı olarak zilin yanına yerleştirilir. Oyunculardan biri kart destesinin en üstünde duran kartı açarak yine destenin üzerine koyar. Kart açılır açılmaz tüm oyuncular görev kartının üzerindeki sembollerin göründüğü düzende ve renk sırasında bardaklarını dizerler. İlk dizen zile basar ve kazanır

155
BENİMLE OYNAR MISIN? ORTAK OYUN KİTABI by nursen - Ourboox.com

SEVAL BULUT AYDIN

ŞEHİT ÖĞRETMEN HACI ÖMER SERİN İLKOKULU MERSİN ERDEMLİ

 

OYUN ADI: TANGRAM
AMACI: Dikkat, yoğunlaşma, görsel ve zihinsel zeka gelişimi
YAŞ GRUBU: 6+
KAÇ KİŞİLİK:  oyuncu kısıtlaması yok
OYUN ALANI: sınıf
MALZEMELER: tangram parçaları
KURALLAR: 7 adet tangram parçalarını kullanarak gösterilen resmi en kısa sürede oluşturmak.

157
BENİMLE OYNAR MISIN? ORTAK OYUN KİTABI by nursen - Ourboox.com

YASEMİN DURDU

YAŞAR DOĞU ANAOKULU /KONYA

 

OYUN ADI: GAZOZ KAPAĞI TOPLA
OYUN TÜRÜ: Yarışma
(psikomotor beceriler, dikkat ve konsantrasyon),hız
YAŞ GRUBU: 4-11 yaş
OYUN ALANI: Sınıf ya da bahçe
MALZEMELER: Şönil ,ip ya da şerit,gazoz kapakları,mıknatıs
OYUNUN OYNANIŞ ŞEKLİ
çocukların kafasına şönil ya da şerit bağlanır. Şönilin ucuna da mıknatıs bağlanır ya da yapıştırılır. Çocuklar ellerini kullanmadan kafalarındaki mıknatısla gazoz kapaklarını toplamaya çalışırlar. Belirlenen sürede en çok gazoz kapağı toplayan yarışmacı kazanır.

 

159
BENİMLE OYNAR MISIN? ORTAK OYUN KİTABI by nursen - Ourboox.com

YASEMİN DURDU

YAŞAR DOĞU ANAOKULU /KONYA

 

OYUN ADI: TOPLARI DÜŞÜR OYUNU

OYUN  TÜRÜ: Yarışma(psikomotor)
YAŞ GRUBU: 4-11 yaş
OYUN ALANI: sınıf ya da bahçe
MALZEMELER: Büyük su şişesi,küçük renkli toplar,ip
OYUNUN OYNANIŞ ŞEKLİ:
Büyük su şişesi ortadan kesilir ve içine renkli toplar doldurulur çocuğun sırtına bu şişe bağlanır. Diğer çocuk için de aynı şekilde hazırlanır. En az iki çocuk oynar. Belirlenen sürede sırtından en çok topu düşürmeyi başaran kazanır.

161
BENİMLE OYNAR MISIN? ORTAK OYUN KİTABI by nursen - Ourboox.com

MERYEM ÇİFTCİ

YAŞAR DOĞU ANAOKULU -KONYA

 

OYUN ADI: HIZLI PONPONLAR
OYUN TÜRÜ: Yarışma
Dikkat Ve Konsantrasyon,Psikomotor Beceriler
YAŞ GRUBU: 4-11 yaş
OYUN ALANI: Sınıf
MALZEMELER:  Resimli kartlar,renkli ponponlar, beyaz mukavva(üzerine koymak için)

OYNANIŞI: her oyuncu 5 renkten oluşan ponpon setini önüne dizer. Kartlardaki objelerin resmedilme şekli ponponların yan yana mı, üst üste mi yoksa farklı kümeler halinde mi dizileceğini gösterir. Ponponlarını karttaki nesnelerle aynı şekilde dizen oyuncu ortaya konulan kartı kazanır. En çok kart alan oyuncu yarışmayı birincilikle bitirir.

163
BENİMLE OYNAR MISIN? ORTAK OYUN KİTABI by nursen - Ourboox.com

MERYEM ÇİFTCİ

YAŞAR DOĞU ANAOKULU -KONYA

 

OYUN ADI: BALIKLARI YAKALA

OYUN TÜRÜ: Yarışma
Dikkat ve konsantrasyon, psikomotor beceriler
YAŞ GRUBU: 4-11 yaş
OYUN ALANI: Sınıf
MALZEMELER:  Mıknatıs yapıştırılmış renkli balıklar,

Olta olarak kullanılacak mıknatıslı çubuk.
OYNANIŞI: Renkli balıklar çocukların önüne konur. Balıkları en kısa sürede en çok toplayan çocuk yarışmayı kazanır.

165
BENİMLE OYNAR MISIN? ORTAK OYUN KİTABI by nursen - Ourboox.com

WEBİNARDA OYUNLARIMIZ

1. HAFTA

17 EKİM 2018 ÇARŞAMBA

19 EKİM 2018 CUMA

 

OYNANAN OYUNLAR

BİZİM HİKÂYEMİZ.

LABİRENT DENGE OYUNU

ÇEMBERLE SAVAŞ

KAPAK AÇMACA

PİNPON TOPU YARIŞMASI

HIZLI ELLER

KELİME BULMACA OYUNU

BALONLA BARDAK TAŞIMA

PİPETLE GOL

MANDAL TOPLAMA OYUNU

167
BENİMLE OYNAR MISIN? ORTAK OYUN KİTABI by nursen - Ourboox.com
BENİMLE OYNAR MISIN? ORTAK OYUN KİTABI by nursen - Ourboox.com
BENİMLE OYNAR MISIN? ORTAK OYUN KİTABI by nursen - Ourboox.com
BENİMLE OYNAR MISIN? ORTAK OYUN KİTABI by nursen - Ourboox.com
BENİMLE OYNAR MISIN? ORTAK OYUN KİTABI by nursen - Ourboox.com

2. HAFTA

24 EKİM 2018 ÇARŞAMBA

26 EKİM 2018 CUMA

 

OYNANAN OYUNLAR

DONDURMA TAMAMLAMA

TOPU HEDEFE ULASTIR

BARDAK TAŞIMA

RENKLERİ EŞLEŞTİRELİM

HAVADAKİ BALON

BALIKLARI TOPLA

PİPETLE KÂĞIT TAŞIMA

HULA HOP GEÇİRME

BALONUM DÜŞMESİN

ÇORAP BAŞIMDA ŞİŞELER YERDE

173
BENİMLE OYNAR MISIN? ORTAK OYUN KİTABI by nursen - Ourboox.com
BENİMLE OYNAR MISIN? ORTAK OYUN KİTABI by nursen - Ourboox.com
BENİMLE OYNAR MISIN? ORTAK OYUN KİTABI by nursen - Ourboox.com
BENİMLE OYNAR MISIN? ORTAK OYUN KİTABI by nursen - Ourboox.com
BENİMLE OYNAR MISIN? ORTAK OYUN KİTABI by nursen - Ourboox.com

3. HAFTA

31 EKİM 2018 ÇARŞAMBA

2 KASIM 2018 CUMA

 

OYNANAN OYUNLAR

HOROZ DÖVÜŞÜ

PONPONLARI TÜNELLERDEN GEÇİRME

EVİMİZ KÖYÜMÜZ

PİNPON TOPLARINI ÜFLERİM OYUNU

TANGRAM

KOLİ BANDINA PİNPON TOPU YAPIŞTIRMA

DİŞLERİMİZİ FIRÇALAYALIM

KURDELEYLE KUTU TAŞIMA

KULE YAPMA

PİPETLE BASKET

 

179
BENİMLE OYNAR MISIN? ORTAK OYUN KİTABI by nursen - Ourboox.com
BENİMLE OYNAR MISIN? ORTAK OYUN KİTABI by nursen - Ourboox.com
BENİMLE OYNAR MISIN? ORTAK OYUN KİTABI by nursen - Ourboox.com
BENİMLE OYNAR MISIN? ORTAK OYUN KİTABI by nursen - Ourboox.com
BENİMLE OYNAR MISIN? ORTAK OYUN KİTABI by nursen - Ourboox.com

4. HAFTA

7 KASIM 2018 ÇARŞAMBA

9 KASIM 2018 CUMA

 

OYNANAN OYUNLAR

PİPETLE PİNPON TOPU TAŞIMA

SUDOKU

PRATİK BARDAKLAR

SIT DOWN /STAND UP(OTUR KALK YADA  GECE/GÜNDÜZ)

SIRT SIRTA TOP TAŞIMA

PALYANÇONUN KARNINI DOYUR

EMOJİLERLE DUYGULARI CANLANDIRMA

RİTMİK BARDAK

GEZGİN TOP

PRATİK BARDAKLAR

185
BENİMLE OYNAR MISIN? ORTAK OYUN KİTABI by nursen - Ourboox.com
BENİMLE OYNAR MISIN? ORTAK OYUN KİTABI by nursen - Ourboox.com
BENİMLE OYNAR MISIN? ORTAK OYUN KİTABI by nursen - Ourboox.com
BENİMLE OYNAR MISIN? ORTAK OYUN KİTABI by nursen - Ourboox.com
BENİMLE OYNAR MISIN? ORTAK OYUN KİTABI by nursen - Ourboox.com

BENİMLE OYNAR MISIN? ETWİNNİNG PROJESİ ORTAK E-BOOK HAZIRLANMASINA KATKI SAĞLAYANLAR;…

 

HAZİME ÇEVİK, EBRU ŞAHİN, NURŞEN TOS, SİNAN GÜNDOĞDU, AFİFE SELCEN BEŞİKCİ, SEDA İNCE, GÜLÇİN YILDIZ ÖZÜGÜL, MERYEM EĞRİOĞLU, ZEYNEP AYDIN, , MERYEM SAK KASAPOĞLU, YILDIZ AYDIN EKİZ, ESRA KILIÇ, PINAR ONAN, YILDIZ MADAK, AYŞEGÜL YILMAZ, NİMET ÇETİNKAYA, İLKNUR ŞENEL SÜZGÜN, ESRA DEMİRHAN EROĞLU, NURDOĞAN ÇEVİK, LEYLA KÜLCÜ, SEDEF SELEN KOCAKAYA, AYŞEGÜL DENİZ, MELTEM ÇAKIR, SEVGİ YAVUZ, AYŞEN TÜFEKÇİ, SERPİL YILDIRIM, SEDA METE, MELEK ŞİMŞEK, LEYLA ERDOĞAN, AHU KARATAS, ZELİHA GÜR, KAMİRAN ÇAKARA, YURDAGÜL ÖNDER ÖZ, BEDİA DERYA TOPÇU, ÜMMÜ TABAN, HAYRİYE BAŞKAN GÜLMEZ, MERVE SERAP CAN, GÜLNUR DOĞAN, BURCU ULUYILMAZ, SEVAL BULUT AYDIN, YASEMİN DURDU, MERYEM ÇİFTCİ

191
This free e-book is brought to you by
Ourboox.com

Ourboox is the world's simplest platform for creating and sharing amazing ebooks.

You too can become one of our 75,000 authors.

Join us now and start creating your own books right away.

Create your own free book